Bo Rosenkvist, kollega till flickfotografen Bingo Rimér, försvarar sig mot Berth Miltons attack.
"Fick löfte om Private-filmer med asiatiska modeller"


Bo Rosenkvist berättar för Realtid.se att han hade ansvar för att bygga upp varumärket för Berth Miltons bolag Private i Asien. Han skulle skapa en marknad för en produktlinje med asiatiska modeller. Samarbetet påbörjades för drygt fyra år sedan.
Varför slutade du som vd för Private Asia Limited?
– Berth och jag hade en starkt divergerande uppfattning om vad vi kunde sälja och hur man säljer, säger Bo Rosenkvist.
I dag är Bo Rosenkvist vd för Great Media Group Limited som är placerat i Hongkong och Bangkok. Ett företag som Bingo Rimérs bolag GM Entertainment är huvudägare i.
Realtid.se berättade i en tidigare artikel om Berth Miltons reaktion när han fått reda på att svensken Bo Rosenkvist har ett samarbete med Bingo Rimér i hans nya bolag. Berth Milton berättade om en skojare som blåst hans bolag Private Media Group på pengar, som lämnade amatörmässiga material och som han fått otaliga varningsmejl om.
Enligt Berth Milton betalade Private dig massor av pengar utan att se något resultat på ett helt år, vad säger du om detta?
– Private betalade inget till mig. Private betalde löner och ingångna avtal. Samtliga utbetalningar skedde från Barcelonakontoret och efter noggrann kontroll.
– Det är riktigt att försäljningen av Privates europeiska produkter gick dåligt då de endast kan säljas i två länder i Asien samt att marknaden för filmer i Privates genre med europeiska modeller är mycket, mycket liten. Grunden för att jag tog jobbet var ett löfte om Private-filmer med asiatiska modeller. Detta skedde som sagt aldrig.
Berth Milton berättar om flera varnings-mejl från personer och företag som påstår att du blåst även dem på pengar, vad säger du om detta?
– Han sa aldrig något om det när vi arbetade tillsammans. Jag har inte hört något från Berth på 2,5 år så jag kan inte kommentera vad som skett under den tiden, säger Bo Rosenkvist.
Berth Milton berättade även för Realtid.se att efter samarbetet med Bo Rosenkvist började Rosenkvist sälja material som ägdes av Private. Berth Milton och hans bolag valde dock att inte gå vidare med en stämning eftersom han ansåg att det inte fanns några pengar att hämta.
– Det är första gången jag hör det här. Jag har aldrig sålt några Private-bilder och självfallet inte heller efter vårt samarbete upphörde. Jag har inte heller sålt några videos efter vårt samarbete upphört, säger Bo Rosenkvist.



