12 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Ferrarimobil för 166.000 kronor

administrator
administrator
Uppdaterad: 27 sep. 2007Publicerad: 27 sep. 2007

Nokias lyxenhet Vertu ska börja sälja en mobiltelefon designad tillsammans med sportbilstillverkaren Ferrari.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Finansinspektionen (FI) har gjort klart med en stjärnrekrytering från Unga Aktiesparare. Henrik Wallerström, nuvarande vd, ansluter senare i får och ska bl.a. fokusera på att motverka oseriösa aktörer på nätet.
Börs & finans

FI trappar upp kampen på nätet: Rekryterar Unga Aktiesparares vd

12 feb. 2026
Bank & Fintech

Bitcoin rasar: Kryptolångivare stänger dörrarna för uttag

12 feb. 2026
trump
Börs & finans

"Trump-viskarna" – de fick bäst handelsavtal med USA

11 feb. 2026
heineken
Börs & finans

Färre dricker öl – bryggerijätten tvingas säga upp tusentals

11 feb. 2026
usa
Börs & finans

Surt på Wall Street – trots positiv jobbrapport

11 feb. 2026

Telefonen kommer att kosta omkring 18.000 euro, motsvarande drygt 166.000 kronor, och kommer att säljas i utvalda butiker i London, Paris, Hongkong och Singapore enligt ett pressmeddelande.

Telefonen, Ascent Ferrari 60, är framtagen för att fira Ferraris 60 årsjubileum och kommer därför bara att göras i 60 exemplar.

Att inleda samarbeten med kända designers och modeskapare är den senaste trenden i mobilbranschen. Italienska modeskaparen Giorgio Armani har ett samarbete med Samsung, Dolce & Gabbana har slagit sina påsar ihop med Motorola och Prada har utvecklat en mobil för LG Electronics.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS