Realtid

Ex-fru kräver "Gekko" på Wall Street-pengar

Realtid.se
Uppdaterad: 13 apr. 2011Publicerad: 13 apr. 2011

Michadel Douglas och hans exfru Diandra Douglas har inte grävt ned stridsyxan.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Michael Douglas, som spelar Gordon Gekko i Wall Street och uppföljaren Wall Street – Money Never Sleeps, är i ekonomiskt bråk med exfrun – igen.

Han, 66 år, och Diandra Douglas, 53 år, gick skilda vägar för elva år sedan.

Hon har redan fått 330 miljoner kronor, men mycket vill ha mer.

Nu är hon ute på vad hon själv kallar en ”skamlös pengajakt”, enligt Aftonbladet som hänvisar till Nydailynews.com

– Vi tycker inte synd om någon som ska sälja ett hus för 30 miljoner dollar (200 miljoner svenska kronor) uppe på det som hon redan har fått, säger Michael Douglas advokat Marilyn Chinitz till sajten, enligt Aftonbladet.

Michael Douglas dök inte upp i rätten då ärendet togs upp. Det gjorde däremot Diandra Douglas:

– Jag är trött på smutskastningen. Jag har alltid uppträtt som en dam och jag tänker fortsätta göra det i framtiden, säger hon till Nydailynews.com

Michael Douglas äktenskap med Diandra varade i 23 år. Han har varit gift med skådespelaren Catherine Zeta-Jones sedan år 2000, enligt Aftonbladet.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS