Bilförsäljningen i Europa faller 12-16 procent i år.
Europeisk bilmarknad faller

ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.
Det tror Fiats koncernchef Sergio Marchionne. Prognosen avges i en intervju publicerad i tidningen La Stampa på torsdagen.
Han bekräftar samtidigt Fiats mål att nå upp till en produktion av 900.000 bilar i Italien 2012, vid sidan av ytterligare 220.000 fordon tillverkade med Peugeot i Sevel-samarbetet.
Marchionne, som varnat för stora nedskärningar om europeiska regeringar fullföljer sina planer på slopade skrotningspremier, betonar i intervjun att han inte bedriver någon politisk kampanj för att förmå Italiens regering att förlänga stödåtgärderna.
– Det är klart att åtgärderna är tillfälliga. Jag förstår att förr eller senare måste de tas bort för att man ska kunna återvända till en normal marknad, säger han.





