20 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Europeisk bilmarknad faller

administrator

administrator

Bilförsäljningen i Europa faller 12-16 procent i år.

Det tror Fiats koncernchef Sergio Marchionne. Prognosen avges i en intervju publicerad i tidningen La Stampa på torsdagen.

Han bekräftar samtidigt Fiats mål att nå upp till en produktion av 900.000 bilar i Italien 2012, vid sidan av ytterligare 220.000 fordon tillverkade med Peugeot i Sevel-samarbetet.

Marchionne, som varnat för stora nedskärningar om europeiska regeringar fullföljer sina planer på slopade skrotningspremier, betonar i intervjun att han inte bedriver någon politisk kampanj för att förmå Italiens regering att förlänga stödåtgärderna.

– Det är klart att åtgärderna är tillfälliga. Jag förstår att förr eller senare måste de tas bort för att man ska kunna återvända till en normal marknad, säger han.

Senaste lediga jobben