Kommissionen förbereder rättsliga åtgärder för att få en bättre fungerande marknad gällande försäljningen av tv-rättigheter för europeisk fotboll.
EU vill stoppa tv- monopol på fotboll

Mest läst i kategorin
Framför allt riktas kritiken mot brittiska Premier League vars matcher sedan 13 år tillbaka kontrollerats av satellitkanalen British Sky Broadcasting, en del av Murdochs medieimperie News Corp. Kommissionen har pressat Premier League att öppna upp för en bredare försäljning av tv-rättigheterna. Målet är att så många kanaler som möjligt ska få möjlighet att visa matcherna.
Efter 18 månaders förhandlingar anser nu kommissionen att den engelska ligan avsiktligt försöker dra ut på tiden för att slippa dela upp rättigheterna. Avtalet med Sky är mycket lukrativt och ligan är orolig för att inte kunna ta lika bra betalt om monopolet hävs.
Kommissionens krav är att ingen aktör ska få rätt till mer än 50 procent av sändningarna. Om inte detta efterföljs innan 2007 kommer kommissionen att stämma ligan för brott mot EU:s konkurrensregler. Detta kan leda till böter på upp till 10 procent av ligans omsättning.
Enligt både Sky och Premier League kommer stora summor pengar försvinna från klubbarna tillsammans med den exklusiva sändningsrätten.
Exklusiva sändningsavtal förekommer även i andra EU-länder. Den franska kanalen Canal+ har nyligen tecknat ett exklusivt avtal med den franska ligan. I Sverige äger ISPR Nordic rättigheterna för alla allsvenska matcher. Bolaget har i sin tur sålt vidare rättigheterna för att visa matcherna live till svenska Canal+.







