16 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

EU-vänner utropade sig till segrare

administrator
administrator
Uppdaterad: 12 maj 2008Publicerad: 12 maj 2008

En allians av pro-europeiska partier vann parlamentsvalet i Serbien i går.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Nickel
Börs & finans

Nästa metall som väntas rusa – finns i Sverige men bryts inte

15 feb. 2026
Skulden sänker USA
Makro

USA drunknar i skulden: 2 000 miljarder dollar i ränta – varje år

15 feb. 2026
EU energi
Börs & finans

Vädjar till EU – agera nu eller förlora industrin för alltid

15 feb. 2026
Makro

Kinas oljelager växer i rekordtakt – så påverkas bensinpriset

15 feb. 2026
Makro

Historisk kapitalflykt: Hit flyttar världens rikaste

15 feb. 2026

Men de utmanades omedelbart av nationalisterna som hävdar att de kan bilda regering.

EU-vännerna vann – men långt ifrån en regeringsduglig majoritet.

Oberoende valövervakare uppgav att president Boris Tadics EU-vänliga allians, ledda av Demokratiska partiet, fått 39 procent av rösterna mot 29 procent för nationalisterna (radikalerna) under Tomislav Nikolic.

Gårdagens val gällde i stort sett ett ja eller nej till EU efter traumat som förlusten av provinsen Kosovo innebar.

Demokraterna firade på gatorna och deras ledare president Boris Tadic sade:

– Serberna har utan tvekan bekräftat en tydlig europeisk väg. Det är en stor seger, men det är inte över än. Jag vill att vi ska medvetna om att om att vi bör bilda regering så snabbt som möjligt.

Men han sade dock under kvällen:

– Den regering vi ska bilda kommer inte att erkänna Kosovo.

ANNONS

Nationalistledaren Tomislav Nikolic ifrågasatte Tadics segervissa uttalanden.

– Det finns klara möjligheter till en koalition som inte innefattar Demokratiska partiet, sade Nikolic.

Han anklagade presidenten för ett ”allvarligt brott mot författningen” genom sitt sätt att utesluta att de nationalistiska partierna bildar en koalition.

Valet anses vara det viktigaste sedan demokratiska krafter i oktober 2000 störtade president Slobodan Milosevic. Det blev en kraftmätning mellan nationalistiska intressen och de som vill närma sig EU. Unionen har irriterat många serber genom sin välvilja mot Kosovo, som utropade sig självständigt den 17 februari.

Nikolic har lovat att sätta punkt för Serbiens integration i EU om inte Serbiens överhöghet över Kosovo erkänns.

Serbien visade sitt underkännande av Kosovos självständighet genom att låta även serberna där delta i valet, trots FN:s och Kosovoregeringens motstånd.

Utrikesminister Carl Bildt gratulerade Tadic och hans valallians till ett mycket starkt valresultat och en ”moralisk seger”, i en kommentar på sin blogg.

”Det ser ut som om framför allt parlamentsvalet i Serbien har gått väsentligt bättre för de reform- och Europa-orienterade partierna än vad det fanns anledning att befara och vad opinionsundersökningarna hade pekat mot”, skriver Bildt.

ANNONS

Men han konstaterar också att resultatet inte ger något entydigt svar på vilken regering som kan bildas. Det finns ingen klar majoritet för någon sida, enligt de preliminära siffrorna.

En taleskvinna för EU:s höge representant i utrikes- och säkerhetspolitik, Javier Solana, var mer oreserverad.

”Väljarna i Serbien har givit de pro-europeiska partierna en klar seger. Vi ser fram emot att samarbeta med en regering formad utifrån detta mandat”, sade taleskvinnan.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS