30 jan. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Erik Forsin ny delägare på Baker McKenzie

Baker & McKenzie
Erik Forsin, delagare, Baker & McKenzie. Foto: Baker & McKenzie
Camilla Jonsson
Uppdaterad: 21 okt. 2020Publicerad: 21 okt. 2020

Baker McKenzie rekryterar Erik Forsin som ny delägare. Erik Forsin ansluter den 16 november och kommer att förstärka Baker McKenzies grupp inom Dispute Resolution i Stockholm.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

– Erik Forsin är en erkänt skicklig advokat och jag är glad över att han väljer att ansluta sig till oss. Rekryteringen är ett led i vår strategi att kontinuerligt stärka kompetensen inom våra fokusområden, säger Anders Fast, Managing Partner, Baker McKenzie i Sverige i en skriftlig kommentar.

Erik Forsin kommer närmast från DLA Piper, där han har arbetat med svenska och internationella skiljeförfaranden, kommersiella tvister och processer, samt att han har mycket god erfarenhet av utredningar och företagsförvärv.

Erik Forsin erhöll sin juristexamen vid Stockholms universitet år 2008 och har varit medlem i Sveriges Advokatsamfund sedan 2014.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Camilla Jonsson
Camilla Jonsson
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS