15 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Ericsson tecknar miljardavtal i Kina

administrator
administrator
Uppdaterad: 14 apr. 2008Publicerad: 14 apr. 2008

Ericsson skrev på måndagen under avtal med Kinas två största mobiloperatörer, värda uppemot 9 miljarder kronor.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

EU energi
Börs & finans

Vädjar till EU – agera nu eller förlora industrin för alltid

15 feb. 2026
Makro

Kinas oljelager växer i rekordtakt – så påverkas bensinpriset

15 feb. 2026
Makro

Historisk kapitalflykt: Hit flyttar världens rikaste

15 feb. 2026
Bulten / Guld / David Ingnäs
Börs & finans

Svenska bolagets flytt från USA – så undviker man onödig skatt

14 feb. 2026
Kryss med svartvit tejp över bankers loggor
Bank & Fintech

Bankerna stänger konton i rekordfart – här är deras förklaring

14 feb. 2026

De två avtalen skrevs med China Mobile och China Unicom och uppgavs vara värda motsvarande 8,4 miljarder kronor respektive drygt 800 miljoner kronor, rapporterar TT:s utsände från Peking.

– Ordern är viktig. 8,5 miljarder är naturligtvis mycket även för Ericsson. Det här blev vår största marknad i fjol, och det är ett kvitto på vår utveckling, säger Ericssons koncernchef Carl-Henric Svanberg till TT om ordern.

Kontrakten med China Mobile och China Unicom är ramavtal om utbyggnad av de båda bolagens GSM-nät. Projekten ska slutföras i år och leveranserna av telekomutrustning har redan inletts.

De båda operatörerna har tillsammans cirka 550 miljoner abonnenter i Kina.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS