Sony Ericsson samarbetar just nu med Londons hippaste konst-institution i jättesatsningen "All Tomorrow's Pictures". 59 personer ur världens kulturelit har tagit bilder med kameran på Sonys K800i-telefon. Resultatet presenteras i maj.
Ericsson satsar på avant garde-kultur


Den amerikanska mobiltillverkaren T Mobile har använt skådisen Catherine Zeta-Jones och artisten Robbie Williams i sin reklam. David LaChapelle har hyrt ut sitt ansikte till Motorola. Och Cameron Diaz sitt till ett japanskt mobilföretag.
Sony Ericsson, däremot, satsar på avant garde.
I projektet All Tomorrow’s Pictures har telejätten, i samarbete med konstcentrumet Institute of Contemporary Arts (ICA), gett 59 personer en kameramobil – Ericsson K800i – och bett dem att fånga deras vision av ”morgondagen” på bild.
Deltagarlistan innehåller allt ifrån Sverigeaktuella bandet Bloc Party, danska supermodellen Helena Christensen, kontroversiella konstnärerna Jake och Dinos Chapman till Englands kulturminister David Lammy.
Skådespelarvärlden bistår bland annat med Rhys Ifan, som spelade Hugh grants rumskompis i Notting Hill, och Oscarsnominerade Samatha Morton.
Men den största delen kommer från Englands alternativa scen – de trendigaste namnen inom konst, litteratur, fotografi, mode och musik.
Resultatet presenteras den sista maj på en gala i samband med ICA:s 60-årsdag. Därefter kan allmänheten ta del av det på en tio dagar lång utställning. Bilderna kommer också att ges ut som en fotobok.
Egentligen är det 60 personer som deltar i projektet. Den sista platsen gick till vinnaren av en tävling, där vanliga dödliga kunde skicka in sitt bidrag. Matthew Gordon heter den lycklige.
– Vi är jätteglada att få jobba med Sony Ericsson i det här spännande projektet som presenterar en vision av morgondagen från 59 av världens ledande och kommande kreativa talanger. I slutändan kommer resultatet inte bara ge en titt in i framtiden utan också en fascinerande syn på nutiden, säger ICA:s Ekow Eshun, enligt ett pressmeddelande.
Även John Harber, chef för Ericsson i Storbritannien, verkar vara nöjd.
– Deltagarnas bilder till utställningen är fantastiska, säger han.
– Vi letar ständigt efter morgondagens uppfinningar som även förbättrar nutiden. En tid där människor kan uttrycka sig med lättnad, bekvämlighet och kreativitet. Så vi är mycket entusiastiska att jobba med ICA och det här revolutionerande projektet.
Se några av bilderna här




