19 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

EQT-strid om Ratiopharm hettar till

administrator

administrator

Bara det lossnar lite i förhandlingarna med Deutsche Bank, kommer riskkapitalbolaget EQT med vd Conni Jonsson vara med och köpa tyska läkemedelsbolaget Ratiopharm för runt 30 miljarder kronor.

Det är EQT:s fond EQT 5 som är intresserad av att köpa Ratiopharm, vars affärsidé är att tillverka lågpriskopior på läkemedel vars patent löpt ut.

Klicka här för att gratis få Realtid.se:s nyhetsbrev Finans och försäkring varje vecka via e-post.

Fonden EQT 5 har ett totalt kapital på 40 miljarder kronor varav 20 miljarder hittills har investerats i olika företagsköp.

Därmed återstår alltså 20 miljarder att investera i ytterligare företagsköp.

Riskkapitalfonder som denna kan även ta banklån på upp till lika mycket som det egna fondkapitalet.

EQT 5 skulle därmed i dagsläget alltså kunna köpa företag för totalt 40 miljarder kronor (20 miljarder i resterande cash plus 20 miljarder till i banklån).

Före finanskrisen kunde riskkapitalfonder låna mer än det egna fondkapitalet, men numer då bankerna blivit försiktigare kan man få låna upp till lika mycket.

Därutöver gör en riskkapitalfond sällan ett enskilt företagsköp för mer än 10-15 procent av fondkapitalet.

I praktiken innebär det att EQT skulle kunna göra Ratiopharm-köpet tillsammans med någon samarbetspartner, så att parterna står för halva köpeskillingen var.

Dessutom krävs det att det är ett bolag i Ratiopharms bransch som är med på köparsidan, för att kunna utvinna samordningsfördelar med Ratiopharm.

Annars kommer inte köpet ge tillräckligt hög förväntad avkastning.

Därför passade det bra då isländska läkemedelsbolaget Actavis kontaktade EQT.

Actavis är en lågpristillverkare precis som Ratiopharm, men har hamnat i kris på grund av stora skulder.

Exempelvis försökte Actavis hitta en ny ägare till sig själv under våren 2009, vilket inte lyckades.

Actavis behöver därför en kapitalstark partner som EQT för att kunna köpa Ratiopharm.

Bankerna som har lånat ut mycket pengar till Actavis, har numera tagit kontrollen över Actavis.

Bankerna vill för sin del nu försöka komma vidare, minska risken i sina utlånade pengar och försöka se på Actavis framtid.

Det kan alltså vara så att Actavis banker anser sig få en bättre situation om ett samgående med Ratiopharm sker.

I så fall kan det innebära att bankerna är villiga att vara med och bidra med kapital för att ett Ratiopharm-köp ska kunna genomföras, även om Actavis i sig inte har råd.

Som led i det kan beslut även fattas om att flytta Actavis stora skulder till ett separat bolag, så att EQT inte behöver belastas av dem.

Om Actavis ägare och banker är redo att på det sättet ta Actavis in i en ny konstellation, skulle en affär såsom köpet av Ratiopharm bli möjlig för EQT att vara med på.

Actavis banker har alltså en nyckelroll för hur det hela kommer att sluta, och det sägs att Deutsche Bank är en av de bankerna även om det inte är bekräftat.

EQT är riskkapitalbolaget där familjen Wallenbergs investmentbolag Investor är delägare och stor investerare i EQT:s fonder vars huvudsakliga affärsidé är att köpa företag, vidareutveckla dem och sälja dem vidare till högre pris några år senare.

EQT:s intresse kan vara överraskande mot bakgrund av att Investor är storägare i Astrazeneca som är ett av världens stora läkemedelsbolag som utvecklar egna läkemedel.

En uppfattning är att
de vanliga läkemedelsbolagen som Astrazeneca och Pfizer skyr lågpristillverkare som pesten.

Astrazeneca självt har legat i en långvarig rättstvist med Ratiopharm från slutet av 90-talet, sedan Ratiopharm börjat tillverka lågpriskopior av Astrazenecas magsårsmedel Losec.

Om Wallenberg därför stödjer lågprisbolag via EQT, skulle det kunna betraktas som kontraproduktivt i och med Investors aktieinnehav i Astrazeneca.

– Lågprisbolagen behövs också, men de har lite olika uppgift jämfört med oss, säger Ann-Leena Mikiver som är presschef för Astrazeneca i Sverige.

– Astrazenecas inriktning är att ta fram innovativa, nya läkemedel, och vill naturligtvis få avkastning på den upptäckten så länge det går.

– När patenten sedan löper ut, är det ju naturligtvis fritt fram för lågprisbolag att gå in.

– Problemet är väl när lågprisbolagen testar gränser och börjar tillverka lågpriskopior innan patentskyddet för originalläkemedel löpt ut.

Är det vanligt?

– Aaahhh, vanligt vet jag inte. Men det har förekommit, säger Mikiver.

Det finns även exempel på ”vanliga” läkemedelsbolag såsom schweiziska Novartis, som valt att aktivt satsa på att som kompletterande verksamhet även ha lågpristillverkning av andras läkemedel vars patent löpt ut.

Investors informationschef Oscar Stege Unger vill inte kommentera EQT:s intresse för Ratiopharm.

Däremot vill han understryka att EQT är en självständig investeringsorganisation.

– EQT fattar sina beslut oberoende av vad Investor tycker och tänker.

Källor som Dow Jones, Reuters, Fiercepharma.com och Affärsvärlden har i övrigt skrivit om utförsäljningen av Ratiopharm.

Ratiopharm ägs av familjen Merckle som behöver få in pengar för att minska på sina skulder.

Pappan Adolf Merckle var industriman, men begick självmord i januari 2009 efter att under finanskrisen ha förlorat kontrollen över sitt affärsimperium till banker.

Sonen Ludwig Merckle har tagit över och säljer nu Ratiopharm som en eftergift till familjens banker.

Tidigare har Ratiopharm sagt att en utförsäljning av bolaget väntas bli klar under första kvartalet.

Det har framgått att utförsäljningsprocessen för Ratiopharm har kommit allt längre, och att det nu blivit dags att välja ut ett mindre antal slutgiltiga budgivare.

En uppgift är att
de slutgiltiga budgivarna kommer att väljas ut i början av denna vecka.

Teva, Pfizer, Actavis och EQT är de kvarvarande budgivarna som omnämnts.

Teva är den israeliska tillverkaren av lågpriskopior på läkemedel där läkemedlena inte har något patentskydd kvar.

Teva verkar dock även ha börjat med egna läkemedel, och har exempelvis ingått nära samarbete med svenska medicinska forskningsbolaget Active Biotech.

Bedömare anser enligt källorna att Teva är den budgivare som har råd att betala mest, och är även den som skulle uppnå störst samordningsfördelar med Ratiopharm.

Med Ratiopharm skulle Teva komplettera sin ställning i Tyskland som är Ratiopharms hemmamarknad där Ratiopharm är starkt.

Totalt sett skulle Teva inklusive Ratiopharm bli den största lågpristillverkaren i Europa, där Teva hittills inte varit lika starkt som i övriga världen.

Amerikanska läkemedelsjätten Pfizer är världens största läkemedelsbolag och har enligt vissa uppgifter sagt sig ha dragit sig ur budprocessen, medan Pfizer de enligt andra uppgifter är kvar.

Senaste lediga jobben