12 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Energi-traders sparkar bakut mot EU-förslag

administrator
administrator
Uppdaterad: 10 sep. 2007Publicerad: 10 sep. 2007

Investmentbanker och mäklare protesterar mot EU:s krav på ökad öppenhet inom energihandeln. Men i Sverige är oron större för andra delar av EU:s energipolitik.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Finansinspektionen (FI) har gjort klart med en stjärnrekrytering från Unga Aktiesparare. Henrik Wallerström, nuvarande vd, ansluter senare i får och ska bl.a. fokusera på att motverka oseriösa aktörer på nätet.
Börs & finans

FI trappar upp kampen på nätet: Rekryterar Unga Aktiesparares vd

12 feb. 2026
Bank & Fintech

Bitcoin rasar: Kryptolångivare stänger dörrarna för uttag

12 feb. 2026
trump
Börs & finans

"Trump-viskarna" – de fick bäst handelsavtal med USA

11 feb. 2026
heineken
Börs & finans

Färre dricker öl – bryggerijätten tvingas säga upp tusentals

11 feb. 2026
usa
Börs & finans

Surt på Wall Street – trots positiv jobbrapport

11 feb. 2026

Enligt ett förslag från EU-kommissionen måste energimäklare rapportera varje transaktion till myndigheterna inom ett dygn. De måste också uppge affärsvillkor, som pris och kontraktstid.

Investmentbanker och energimäklare rasar nu mot förslagen. De anser att reglerna är krångliga och bromsar utvecklingen av den europeiska energimarknaden. På så sätt motverkar reglerna EU:s syfte, som är att förbättra konkurrensen på energimarknaden.

”I sin nuvarande form riskerar de att skada likviditeten på el- och gasmarknaderna”, skriver sex mäklarorganisationer, däribland London Investment Banking Association, i ett brev till kommissionen.

EU-kommissionen försvarar dock förslaget.

– Transparensregler identifierades som nödvändiga för att öka konkurrensen, säger en talesman för EU-kommissionen, enligt Financial Times.

Förslaget om ökad öppenhet är bara en liten, och förhållandevis okänd, del av EU:s nya el- och gasmarknadsdirektiv, som kommer den 19 september. Och det finns andra delar som kan få större konsekvenser för Sverige, enligt branschorganisationen Svensk Energi. Exempelvis EU-förslaget om att dela upp energibolag som både sysslar med produktion och distribution.

Tidigare har man fruktat att de reglerna skulle tvinga fram en delning av den statliga energijätten Vattenfall. Oron för det är troligtvis obefogad eftersom elnäten ägs av Svenska kraftnät, enligt Kalle Karlsson som är informationschef på Svensk Energi

Men för mindre lokala elbolag kan de nya reglerna få stora konsekvenser.

ANNONS

– Reglerna om en uppdelning mellan produktion och distribution kan leda till kraftigt höjda kostnader. Bland annat kan små energibolag tvingas att ha flera receptioner och kundservicecenter.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS