14 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

EF flyttar huvudkontoret - igen

administrator
administrator
Uppdaterad: 05 mars 2008Publicerad: 05 mars 2008

Denna gång går reseföretagets flyttlass inom Schweiz, från Luzern till Zürich.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Kryss med svartvit tejp över bankers loggor
Bank & Fintech

Bankerna stänger ner konton i rekordfart – här är deras förklaring

14 feb. 2026
kina
Börs & finans

Råvaran rusar i pris – bakom ryggen på alla

13 feb. 2026
raket
Börs & finans

Amazons "Starlink-dödare" sköts upp i rymden

13 feb. 2026
Förenade Arabemiraten, foto skyskrapor
Börs & finans

Hit flyttar världens rikaste: detta driver dem på flykt

13 feb. 2026
Börs & finans

AI-oron sprider sig på börsen – nu faller nya sektorer

13 feb. 2026

EF har tidigare flyttat huvudkontoret från Schweiz till Stockholm, och sedan tillbaka till Schweiz efter bara ett halvår. Nu är det alltså dags för en flytt igen i september enligt en intern källa inom bolaget.

– Jag kan inte bekräfta det, säger Charlotta Lindahl som är EF:s presskontakt i Sverige, men hon ska undersöka saken och återkomma till Realtid.se om det.

Flyttbeslutet har enligt källan lett till irritation bland de anställda, som får dras med grundaren och miljardären Bertil Hults agerande som inom bolaget betraktas som ”nyckfullt”.

– Flytten leder bara till en massa flyttkostnader och jobb internt, säger källan.

Hult betalar sina anställda bra men uppges också vara krävande. Det blir som att de EF-anställda ger upp sina liv. Företaget blir ens familj, och man måste ställa upp på alla tider.

Orsaken till flytten kan vara skatteskäl. De olika delarna av Schweiz, ”kantonerna”, har rätt att göra upp individuella, mycket förmånliga skatteavtal med företag.

Detta var ett skäl till att amerikanska riskkapitalbolaget TPG nyligen varnade brittiska finansministern Alistair Darling för att TPG kan vara på väg att flytta från London till Schweiz, vilket Realtid.se tidigare skrivit om. EF kanske alltså har fått ett förmånligare skatteavtal i Zürich än i Luzern.

EF stod från början för Europeiska Ferieresor. Företaget arrangerar resor med språkutbildning, och har bland annat fått i uppdrag att utbilda kinesiska funktionärer inför sommarens olympiska spel.

ANNONS

Bertil Hult grundade EF 1965 med fokus på språkresor till England för högstadieelever. Idag anser sig EF vara världens största företag i sin bransch, och har över 27.000 anställda.

För sin förmögenhet har Hult bland annat tidigare köpt en stor lyxvilla i skånska badorten Torekov, där fotbollsstjärnan Henke Larsson nyligen också köpt ett sommarhus för miljoner.

Bertil Hult har sedan tidigare ett eget jetplan. Hans söner ligger trots familjens stora rikedomar inte på sofflocket, utan är liksom Bertil själv aktivt engagerade i företaget.

Ian Hammar

ian.hammar@realtid.se

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS