Franska Renault, storägare i lastbilstillverkaren Volvo, redovisade på torsdagen en oväntat stor nettoförlust för 2009.
Dystra helårssiffror från Renault


Och i takt med utfasning av skrotningspremier på flera viktiga marknader ser koncernledningen ett tufft 2010 framför sig.
Resultatet för 2009 fick draghjälp från skrotningspremier på flera viktiga marknader. Men utsikterna för 2010 ser svåra ut, konstaterar Renault-ledningen, bland annat på grund av att många stödåtgärder nu har fasats ut eller är på väg att försvinna.
Målet för 2010 är, trots de svåra marknadsförhållandena, att uppnå ett positivt kassaflöde, vilket Renault gjorde även i fjol. För att klara det planeras bland annat besparingsåtgärder.
Nettoresultatet för 2009, inklusive intäkter från Nissan Motor, lastbilstillverkaren Volvo och ryska Avtovaz, blev en förlust på 3,1 miljarder euro, vilket kan jämföras med en snittprognos bland analytiker på 2,6 miljarder euro, enligt en Reuters-enkät.
Året före gjorde Renault en nettovinst på 599 miljoner euro.
Rörelseresultatet för hela 2009 blev en förlust på 955 miljoner euro, men bara 9 miljoner euro av detta kom under andra halvåret.
Försäljningsintäkterna 2009 föll med 11 procent till 33,7 miljarder euro, men under fjärde kvartalet blev det ett lyft på 25 procent.





