Kronofogden har säkrat 4,5 miljoner kronor av Johan af Donners tillgångar. Därmed saknas det drygt 2 miljoner kronor som Röda Korset och Cancerfonden riskerar att förlora, om af Donner skulle dömas.
"Det fattas 2 mkr för af Donner"

Mest läst i kategorin
Kronofogden har jagat brotssmisstänkte Johan af Donner en tid, men igår sammanträffade kronoinspektör Karin Runnholm med den misstänkte Röda Korset-chefen.
Hans tidigare arbetsgivare, Röda Korset och Cancerfonden, kräver af Donner på sammanlagt 6,6 miljoner kronor.
– Vi har säkrat 4,5 miljoner kronor, men det saknas fortfarande drygt 2 miljoner kronor, säger Karin Runnholm som jobbar med specialindrivning.
Det rör sig om pengar från försäljningen av lyxlägenheten på Östermalm, hans andel av somamrhuset i Torekov. Andelen uppgår till 1,2 miljoner kronor.
– Sedan har vi belagt hans bil, en Jaguar som är värderad till 35.000 kronor, med kvarstad och litet lösöre, värderat till 14.000 kronor.
Finns det fler tillgångar?
– Nej, inte som vi har kunnat hitta.
Vad fick du för intryck av Johan af Donner?
– Det vill jag inte gå in på, säger Karin Runnholm.
Johan af Donner var tidigare chef på Röda Korset och Cancerfonden och är misstänkt för grov trolöshet mot huvudman och grovt bedrägeri.






