Andrés Esteche och Magnus Bäcklund har backat. Enligt Esteche tjänar det ingenting till att bråka med Bert eftersom han alltid kommer undan.
De har hoppat av hetsjakten mot Bert


För ett år sedan startade Musikerförbundet med Per Herrey i spetsen en granskning av Bert Karlssons skivbolag Mariann Gramofon.
De artister som då stod i rampljuset och ville få sina ersättningar från Mariann granskade och kontrollerade var Kim Kärnfalk från Friends, Andrés Esteche och Magnus Bäcklund.
Nu ser artistlistan annorlunda ut:
– Nej, Andrés Esteche och Magnus Bäcklund är inte med längre. Av olika anledningar har de valt att hoppa av, säger Per Herrey.
Andres Esteche bekräftar att han hoppat av granskningen.
– Jag tror nog att de flesta artisterna hoppade av den där granskningen tillslut bland annat Magnus Bäcklund, eftersom det kostade mer än vad det smakade. Jag är alltså inte inblandad i det där längre, säger han.
Bert Karlsson är inte förvånad över avhoppet.
– De är väl många som har insett att det inte är så mycket att granska. De förlorar nog på det själva. Det finns ingen artist som tjänar på någon granskning, säger han.
– Det är klart att vi inte kan vara helt felfria, vi kan nog missa, men vi missar nog åt det andra hållet också som vi inte brytt oss om, fortsätter han.
Bert Karlsson hade ingen aning om att artisterna hade hoppat av granskningen innan Realtid.se ringde upp.
– Jag har inte haft kontakt med någon om granskningen på ett år, säger han.
Andres Esteche menar att en av anledningarna till att han hoppade av var för att han inte såg någon chans att vinna mot Bert Karlsson.
– Jag vet inte, det känns som om Bert alltid kommer undan. Det är lite som Goliat och jätten. Jag kan inte ensam mot en sån stor, säger han.
– Det är ingen idé att tjafsa för att han kommer alltid undan med sina ursäkter och sina avdrag som att han kan dra av för våra melodifestivalkläder till promotion och hitta på att jag i stället är skyldig honom. Det finns ju inga papper eller någonting, säger Andres Esteche som slog igenom i Bert Karlssons program Fame Factory och har sedan dess bland annat medverkat två år i Melodifestivalen.
I dag är medlemmarna i Friends och Barbados, Nick Borgen, Jenny Silver och producenten Tommy Karlsson med i granskningen av Bert Karlssons skivbolag.
– Granskningen håller fortfarande på. Men nu är det semester. Det är svårt att säga när det kommer bli klart eftersom det handlar om fasligt mycket siffror och så pass många transaktioner, säger Per Herrey.
– Men vår ambition är ändå att det ska bli klart senast september, fortsätter han.
– Det är väl bra att det ska vara klara då. De har lagt ut mycket pengar på den där granskningen, säger Bert Karlsson.
Bert Karlsson menar att Per Herrey driver en kampanj mot honom och Mariann Gramofonn, en attack sedan Bert Karlsson sålde ut bolaget till Warner.
– Varför skulle jag vilja det? Det här är inget personligt mot honom. Vi granskar Stockhouse också, svarar Per Herrey på kritiken.
Bert Karlsson menar att flera av de artisterna som nu är med i granskningen är i själva verket skyldiga Mariann Gramofon pengar.
– Nina och Kim är skyldiga oss mycket pengar för kontraktsbrott, Pandora som nu har gått i konkurs har vi ett inkassokrav på 120 000 kronor på.
– Nick Borgen är alltid skyldig oss pengar för att han bröt ett kontrakt. Han är säkert skyldig oss miljoner kronor. Han hade ett kontrakt men spelade in samma låtar på sidan om.
– Det är samma sak med Barbados, de jävlarna, de är snarare skyldiga oss pengar för utlägg som vi gjort som fotografering och andra saker. De kommer nog inte fram till något som gynnar dem.




