Realtid

Dags för "Svensk-amerikanska entreprenörsdagarna"

administrator
administrator
Uppdaterad: 15 sep. 2008Publicerad: 15 sep. 2008

Svensk-amerikanska handelskammaren SACC slår på stort, och hyr en stor del av hotellet Clarion Sign i Stockholm för konferensen "Swedish-American Entrepreneurial Days".

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Svensk-amerikanska handelskammaren SACC slår på stort, och hyr en stor del av hotellet Clarion Sign i Stockholm för konferensen ”Swedish-American Entrepreneurial Days”.

Konferensen pågår under måndagen och tisdagen med nyckeltalare som amerikanska ambassadören i Sverige, Michael Wood, och Jacob Wallenberg.

Syftet med konferensen är att öka handelsutbytet mellan Sverige och USA, och att främja investeringarna i respektive land.

Förutom nyckeltalare och paneldebatter, är en stor del av konferensen vikt för så kallad ”match making” där potentiella affärspartners kopplas samman i mindre grupper för att diskutera möjligheter.

Konferensen började officiellt klockan 8 på måndagen.

Realtid.se var någorlunda punktligt på plats, men på fel ställe!

SACC:s vd Gunilla Girardo gav i fredags instruktioner om att konferensen skulle vara på hotell Clarion, varvid Realtid.se åkte till Clarion vid Skanstull i Stockholm.

Där hade ingen hört talas om SACC-konferensen, förutom en kvick kille som visste att rätt ställe var nya hotell Clarion Sign vid Norra Bantorget i Stockholm.

ANNONS

Clarion Sign öppnade 5 februari, medan Clarion vid Skanstull funnits i flera år.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS