16 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Chaufförsstrejker sprider sig i världen

administrator
administrator
Uppdaterad: 16 juni 2008Publicerad: 16 juni 2008

Tusentals chaufförer runt om i världen strejkar nu i protest mot höga bränslepriser. I Sverige har protesterna hittills uteblivit trots att vi har de näst högsta dieselpriserna i Europa.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Börsbarometern om ISK och annat
Spela klippet
Börs & finans

Okända skattefällan med ISK och orimliga löften

16 feb. 2026
banker
Bank & Fintech

Alla storbanker får köprekommendation – utom en

16 feb. 2026
Börs & finans

Svenska bolaget lämnar USA – satsar på Indien istället

16 feb. 2026
Börs & finans

Megaprojekt snart klart: Kan fördubbla landets oljeproduktion

16 feb. 2026
ai
Börs & finans

Hela branscher döms ut av investerare: "AI:s mörka sida"

16 feb. 2026

På flera platser i Europa har bönder, fiskare och åkeriägare gått ut i aktioner med de höga bränslepriserna. Oljepriset har ökat med mer än 40 procent sedan början av året till ett all time high på 139 dollar fatet, uppger BBC News.

I Spanien har 75.000 chaufförer strejkat sedan i söndags förra veckan och fler än 70 har arresterats.

I dag, måndag, startade franska chaufförer en aktion på motorvägarna genom att köra långsamt och hindra trafiken.

I Malaysia har myndigheterna tvingats höja beredskapen, efter att oppositionen hoppas få ut 20.000 personer på gatorna.

Chaufförer strejkar också i Sydkorea, vilket påverkar verksamheter i stora hamnar. De kräver minskade bränslekostnader, efter att dieseln gått upp med mer än 30 procent sedan årsskiftet.

I Storbritannien stoppades leveranser till runt 900 Shell-mackar på grund av att chaufförer anställda av två större åkeriföretag strejkade.

Och i Argentina protesterar lastbilschaufförer mot en protest. De hävdar att böndernas demonstrationer hindrar dem från att arbeta. Bönderna har blockerat vägarna de senaste tre månaderna efter en tvist med regeringen om exportskatter.

Johan Lindström, vd på branschorganisationen Sveriges Åkeriföretag, tror inte att strejkvågen når Sverige. Enligt honom har många av de svenska åkeriföretagen i sina kundavtal klausuler för hur kostnadsökningar ska hanteras. Ökade drivmedelspriser kan därför i många fall tas ut i högre transportpriser.

ANNONS

– Vi ser det som naturligt att företagare för kostnadsökningar vidare till sina kunder, säger han.

Samtidigt varnar han för att Sverige har de näst högsta dieselpriserna i Europa. Sverige hamnar på fjärde plats när det gäller dieselskatten. Vidare hävdar han att de höga drivmedelspriserna driver på inflationen i Sverige.

– En bra inflationsdämpare vore om regeringen sänkte dieselskatten. Vid årsskiftet höjdes dieselskatten med 44 öre och politiska förslag finns om att höja skatten ännu mer, säger Johan Lindström.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS