05 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Carlströms kritik faller platt

administrator
administrator
Uppdaterad: 18 sep. 2015Publicerad: 18 sep. 2015

Inga åtgärder mot EBM efter Fingerprint-chefens anmälan.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

I måndags skickade Johan Carlström – tidigare vd för Fingerprint Cards – via sin försvarsadvokat Per E Samuelsson in en anmälan om ”överträdelser av etiska regler för åklagare och jäv” mot kammaråklagare Pontus Hamilton.

Åtalet mot Carlström senarelades därmed ytterligare en gång i väntan på att anmälan skulle behandlas, men nu står det alltså klart att anmälan läggs ner. Det skriver SvD Näringsliv.

– Vi har inte funnit skäl att rikta kritik mot åklagaren, säger Mats Rollbäck vid överåklagarens kansli till tidningen.

Carlström skickade även in en anmälan där han begärde sekretess av den kommande förundersökningen. Överåklagaren avskrev även denna anmälan då bedömningen gjordes att Fingerprint, då de är en part i målet, inte har någon rätt att kräva sekretess, uppger SvD Näringsliv.

I och med att Carlströms anmälningar avskrivs kan kammaråklagare Pontus Hamilton åter väcka åtal i målet, något som väntas ske inom kort.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS