11 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Carl Bennets släkt i trångmål

administrator
administrator
Uppdaterad: 20 aug. 2007Publicerad: 20 aug. 2007

Den friherrliga ätten Bennet har inte längre råd att underhålla sitt Skåneslott.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

usa
Börs & finans

Surt på Wall Street – trots positiv jobbrapport

11 feb. 2026
japan
Börs & finans

Japans bomb kan brisera – och sprida sig världen över

11 feb. 2026
Putin
Makro

Ryssland balanserar på en ekonomisk knivsegg

11 feb. 2026
Makro

Stormakt på gång: Polen springer ikapp Tyskland

11 feb. 2026
Börs & finans

Efter "mjukvaruapokalypsen" – nu är finanssektorn nästa offer

11 feb. 2026

Rosendals slott byggdes 1615 och är ett av Skånes vackraste och bäst bevarade renässansslott. Slottet inramas av kulturskyddade hagar och skogar. Flera ekar är mer än 300 år gamla. Det är också ett uppskattat turistmål.

Adelssläkten Bennet har varit ägare av slottet ända sedan mitten av 1700-talet. För två år sedan blev det klassat som byggnadsminne. Det innebär att slottet inte får rivas, förändras eller byggas till. Det ska alltså se ut som det alltid gjort.

I dag drivs slottet som en jordbruksfastighet av fyra syskon.

Enligt länsantikvarien Thomas Romberg var han familjen helt överens om vad byggnadsminnesförklaringen kräver. Men den 26 juli i år gjordes en hemställan till Länsstyrelsen att de vill häva byggnadsminnesförklaringen. Ärendet är nu på remiss till Riksantikvarieämbetet, Helsingborgs museer och Regionsmuseet Skåne.

I dokumentet som Realtid.se har tagit del av framgår följande: ”Av ekonomiska skäl ser vi oss inte kunna uppfylla de krav beslutet innebär”.

Dokumentet är underskrivet av bland annat bröderna Tomas Bennet och Johan Bennet, sysslingar till industri- och finansmannen Carl Bennet. Deras gemensamma farfars far, majoren Wilhelm Rutger, skulle kanske ha blivit besviken. Släkten Bennet är ursprungligen en skotsk adelssläkt.

– Vi tycker det är för dyrt och krångligt att följa alla tolkningar, säger Tomas Bennet till Realtid.se.

Mest akut är att åtgärda slottets tak, enligt Thomas Romberg. Men det lär finnas goda chanser att få statliga bidrag. Det handlar om runt 300.000 kronor per år för den här typen av slott.

ANNONS

– Min högst personliga uppfattning är att det är ett generationsskifte i familjen där barnen vill ta över, säger han.

I Skåne finns det cirka 200 slott varav ett tiotal är byggnadsminnesförklarade.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS