23 feb.
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Börsen vände nedåt

administrator

administrator

Stockholmsbörsen vände ned på minus vid lunchtid efter att ha öppnat svagt uppåt i dag.

Omkring 12.30 hade OMXS-index backat med 0,3 procent till 273,11. Energibolag är det enda branschindex som höll emot i nedgången.

Övriga ledande börser i Europa låg fortfarande på plus. FTSE-index i London var vid lunchtid upp 0,2 procent och CAC-index i Paris 0,4 procent.

Värmeföretaget Nibe Industrier redovisade en vinst efter finansnetto på 93,6 miljoner kronor för det första halvåret i år. Nibe-aktien var en av vinnarna i morgonhandeln och ökade med 4,9 procent.

Energibolagen inledde fredagen starkt. Oljebolagen PA Resources och Lundin Petroleum steg med 1,0 procent respektive 1,2 procent.

SAS ökade efter det att bolaget presenterat nya sparplaner i onsdagens delårsrapport. Aktien klättrade med 1,6 procent.

Handelsbanken handlades ned på morgonen. Aktien backade med 0,3 procent. Övriga storbanker avancerade med Swedbank i spetsen. Aktien steg med 1,5 procent.

Senaste lediga jobben