Inte ens Usain Bolt kunde fatta hur snabbt han sprungit VM-finalen på 200 meter. Se loppet.
Bolts världsrekord — 19,19

Mest läst i kategorin
Först var det som om tiden stod stilla.
Sedan stannade klockan på 19,19.
Då kunde inte ens Usain Bolt fatta hur snabbt han sprungit VM-finalen på 200 meter.
Ännu ett VM-guld.
Ännu ett makalöst världsrekord.
Om 9,58-rekordet på 100 meter var något som expertis kunde förutspå var 19,19 på 200 meter en prestation som inte ens Usain Bolt själv trodde på inför torsdagens VM-final.
Han hade definitivt inte utlovat något rekord.
Tvärtom har Bolt under hela VM-veckan tjatat om hur bilkraschen i april hade kostat honom viktig träningstid. Att han har lagt mer tid på att träna 100 meter jämfört med 200 meter. Och att han inte är i samma form som under OS i Peking.
Han hade fel.
The Lightning Bolt sprang på 19,19. Världsrekord med elva hundradelar. I motvind.
– Jag trodde aldrig på världsrekord i kväll. Men jag intalade mig själv att det inte skulle skada att försöka.
Nu kan han fira sin 23:e födelsedag under fredagen med att få ännu en guldmedalj hängd om halsen. Men först ska han sova. Länge.
– Riktigt, riktigt länge. Jag är riktigt trött nu. Jag kommer inte att kunna gå på flera dagar, sade Bolt på presskonferensen efter loppet.
Frågan ”Who faster?”, som finns skriven på Bolt ena spiksko, behöver inte ens ställas längre.
Usain Bolt är redan ”The only one” som texten på den andra dojan skvallrar om.
– Jag vill bli en legend. Det är mitt mål.
Med 9,58 och 19,19 är han redan där.
Efter en perfekt start så flög Bolt förbi allt motstånd redan i den första kurvan från bana nummer fem. Den 196 centimeter långe jamaicanen hade utklassat fältet efter några meters löpning och var helt överlägsen in på upploppet.
Segermarginalen till Alonso Edward från Panama blev ofattbara 62 hundradelar. Amerikanen Wallace Spearmon var trea på 19,85.
Efter målgång var det till en början inte det vanliga vansinniga firandet. Usain Bolt låg en stund på marken och såg ut att fundera på vad han hade ställt till med den här gången. Sedan ställde han sig upp och gjorde Bolt-gesten tillsammans med VM-maskoten Berlino, och sprang ett ärevarv till enorma ovationer inför ett fullsatt Olympiastadion i Berlin.
Bolt var egentligen inte nöjd med hur han sprang loppet.
– Det var inget bra lopp, men det var ett snabbt lopp.
Han fick på presskonferensen frågor om alla dopningsrykten som omger honom och det jamaicanska landslaget.
– Jag blir testad ofta och är inte orolig. Om folk springer snabbt blir de misstänkta och dopning kommer alltid att finnas inom sporten. Jag ska hålla mig ren och fortsätta springa snabbt, då kommer folk att sluta ställa den frågan, sade Bolt.
Michael Johnson tror Bolt kan nå under 19 sekunder på 200 meter, och Bolt själv sätter inga gränser:
– Allting är möjligt. Jag har trott det sedan jag slog Michael Johnsons rekord i Peking förra året.
Men han vill inte försöka slå Johnson rekord på 400 meter.
– Nej, jag kommer inte springa 400 meter om inte min coach har en väldigt bra anledningen till att jag skulle göra det.
Se loppet här.





