16 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Bilen är kung trots stigande bensinpris

administrator
administrator
Uppdaterad: 13 maj 2008Publicerad: 13 maj 2008

Trots rekordhögt bensinpris har folk aldrig kört så mycket bil som nu.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Nickel
Börs & finans

Nästa metall som väntas rusa – finns i Sverige men bryts inte

15 feb. 2026
Skulden sänker USA
Makro

USA drunknar i skulden: 2 000 miljarder dollar i ränta – varje år

15 feb. 2026
EU energi
Börs & finans

Vädjar till EU – agera nu eller förlora industrin för alltid

15 feb. 2026
Makro

Kinas oljelager växer i rekordtakt – så påverkas bensinpriset

15 feb. 2026
Makro

Historisk kapitalflykt: Hit flyttar världens rikaste

15 feb. 2026

Det överraskande beskedet kommer från Statens väg- och transportforskningsinstitut, VTI.

Nu i juli ska en institutet presentera bilens sociala och ekonomiska betydelse i en rapport för politiker och näringslivet. Beställare av rapporten är Vinnova, Vägverket , Bil Sweden, Motororganisationernas Samarbetskommitté, Folksam och norska Statens Vegvesen.

En del i utredningen belyser just bränslekostnaden.

– Vi har varit väldigt okänsliga för prishöjningarna på bensin, säger Roger Pyddoke, som ansvarar för utredningen på VTI.

Mellan åren 1998 och 2005 har bensinpriset ökat med drygt 25 procent, från ett snittpris på 9,16 litern till 11,65.

Samtidigt har bilkörandet ökat med tio procent räknat i körda kilometer, enligt Roger Pyddoke.

– Den disponibla inkomsten hos löntagarna har ökat med 23 procent. Bilen är en viktig del i levnadsstandarden som folk väljer att lägga sina pengar i. Jag kan inte komma på någon annan förklaring, säger han.

Att oljepriset har slagit alla rekord har inte heller påverkat bensinpriset nämnvärt, mycket beroende på att en stor del i bensinpriset är skatter, förklarar Roger Pyddoke.

ANNONS

År 1998 kostade oljan cirka 50 dollar per fat jämfört med dagens 120 dollar per fat. Jämfört med prisutveckling på bensin från 1998 skulle i princip bensinpriset ligga på strax över 16 kronor litern, även om oljepriset till exempel når 180 kronor fatet.

– Då kommer bilåkningen minska, men inte särskilt mycket, säger Roger Pyddoke.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS