23 feb.
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Bildt nekas resa till Sri Lanka

administrator

administrator

UPPDATERAD Sri Lanka stoppar Carl Bildts resa till det krigsdrabbade landet.

Det skriver utrikesministern på sin blogg.

Bildt skulle ha rest i dag tillsammans med sina brittiska och franska kolleger David Miliband och Bernard Kouchner. De skulle ha kommit fram i morgon med budskapet att kräva en omedelbar vapenvila av humanitära skäl, eftersom tiotusentals civila sitter fast i korselden i kriget mellan regeringsarmén och den tamilska gerillan.

Miliband och Kouchner stoppas dock inte.

”Beskedet har getts utan några som helst redovisade motiv. Och ingen förefaller att förstå vad som kan ligga bakom denna i sanning ytterligt märkliga manöver. Alla bara skakar på huvudet!”, skriver Bildt.

Miliband och Kouchner ställer inte in sina resor i protest. Det ”hade inte varit ansvarsfullt i den allvarliga humanitära och politiska situation som råder i Sri Lanka”, anser utrikesministern.

Det inträffade kommer att ha ”betydande återverkan” på relationen mellan Sverige och Sri Lanka, skriver Bildt, som i dag kallar hem Sveriges ambassadör — ”en kraftfull diplomatisk markering”.

Senaste lediga jobben