Storbritanniens tredje största bank nyanställer 65 medarbetare till finansiell rådgivning kring företagsköp. Målet: Att bli en av de största i världen på området.
Barclays storsatsar på M&A i Europa


Det skriver Bloomberg.
Anmäl dig till Realtid.ses nyhetsbrev Finans och Försäkring som skickas ut varje måndag.
De planerade nyanställningarna fördelar sig med 30-40 personer i Kontinental-Europa (Tyskland, Italien och Frankrike) samt 15-25 personer i Storbritannien.
Nya landchefer ska utses på kontinenten.
Det uppger Paul G. Parker enligt nyhetsbyrån.
Han är 45 år och global chef för M&A på Barclays.
– Vi siktar på att bli en av de tre största inom alla typer av investmentbank-tjänster och geografiska områden, säger Parker enligt Bloomberg.
Ett särskilt mål är att bli ledande på att vara finansiell rådgivare då ett företag gör ett företagsköp i ett annat land.
Parker ser härvidlag stora möjligheter att kombinera Barclays globala perspektiv med bankens lokala expertis.
För sin del spenderar han nu en stor del av sin tid i Europa och hjälper till att nyanställa folk.
Som ett första steg utsåg i förra veckan Mark Warham och Matthew Ponsonby till chefer för Barclays M&A-avdelning i Europa.
Barclays har tidigare fokuserat på obligationer, lån och valutor, men köpte konkursade Lehman Brothers nordamerikanska verksamhet i september.
Där var Parker tidigare global M&A-chef tillsammans med Mark Shafir som nu jobbar på Citigroup.
Efter den affären har den brittiska banken plötsligt seglat upp till en position som den femte största finansiella rådgivaren kring företagsköp i USA.
Lehman Brothers verksamhet i Europa köptes dock av japanska investmentbanken Nomura, och Barclays kommer här bara på en 21:a-plats som M&A-rådgivare.
Barclays har i sin tur tidigare norpat en grupp M&A-rådgivare från Nomura, med inriktning på Spanien och Portugal.
Där är Inigo Paneda Barclays M&A-chef, och hans avdelning blir en pusselbit när Barclays nu bygger upp sin organisation.
Från holländska banken ABN-Amro som tidigare har sålts till Royal Bank of Scotland, har Barclays norpat en grupp på 30 M&A-rådgivare med inriktning på Östeuropa och en grupp på 15 rådgivare med inriktning på Asien.
– Det verkar logiskt för Barclays att anställa fler M&A-rådgivare eftersom de behöver bredda sin branschkompetens, säger en branschbedömare till Bloomberg.
– Det kommer att ta tid och innebär en utmaning för Barclays att bli framgångsrikt inom M&A-rådgivning, eftersom den verksamheten kräver goda och långsiktiga relationer med storbolags-vd:ar.
Barclays har tidigare varit M&A-rådgivare i följande affärer:
• Amerikanska läkemedelsbolaget Pfizers köp av konkurrenten Wyeth för motsvarande 465 miljarder kronor. Det är världens största företagsköp hittills i år.
• Amerikanska telekom-operatören Verizons försäljning av fasttelefoni-verksamhet för 38 miljarder kronor till Frontier Communications.
• Amerikanska kemibolaget Dow Chemicals och franska oljebolaget Totals försäljning av sin gemensamma holländska oljeraffinaderi-verksamhet till amerikanska Valero Energy för 5 miljarder.
I Europa har Barclays hittills i år varit M&A-rådgivare vid företagsköp för 56 miljarder kronor, vilket endast utgör en marknadsandel på 3,5 procent.
Då ingår Barclays egen försäljning av bolaget iShares till riskkapitalbolaget CVC Capital Partners för 32 miljarder.
Här är listan på de största M&A-rådgivarna i Europa enligt Bloomberg:
1) Credit Suisse
2) Citigroup
3) Deutsche Bank
4) Morgan Stanley
5) JP Morgan
6) UBS
7) Goldman Sachs





