Bank of Americas tidigare vd Kenneth Lewis och den tidigare finanschefen Joe Price anklagas för svindel.
Bankchefer anklagas för svindel


Delstaten New Yorks statsåklagare Andrew Cuomo anklagade på torsdagen Bank of Americas tidigare vd Kenneth Lewis och den tidigare finanschefen Joe Price för svindel i samband med att banken, som är USA:s största, förvärvade försäkrings- och finansbolaget Merrill Lynch.
Anmäl dig till Finans och Försäkring-nyhetsbrevet som kommer ut på fredagar.
Enligt Cuomo undvek de anklagade uppsåtligt att inför aktieägarnas omröstning om förvärvet i december 2008 berätta om de massiva förluster som Merrill Lynch drogs med.
När de anklagade sedan avslöjade hur stora förlusterna var hotade de samtidigt, enligt Cuomo, med att de var tvungna att backa från affären om de inte fick del av USA-regeringens särskilda bankstödsfond.
Kenneth Lewis lämnade chefsstolen hos Bank of America vid årsskiftet och efterträddes då av Brian Moynihan, också han en Bank of America-man.
Moynihan omfattas inte av bedrägerianklagelserna.
Bank of America betalade i början av december förra året tillbaka 45 miljarder dollar som banken fått i stöd bankstödsfonden, Tarp.





