Storbanken Nordea får skarp kritik från finska finansinspektionen när det gäller den egna granskningen av stora företagskunder som riskerar kringgå sanktionerna mot exempelvis Ryssland.
Myndigheten: Nordea brister i Rysslandskontroll


Mest läst i kategorin
Banken tycker dock själv att den har ”haft mycket effektiva system” på plats.
Läs även: Nordea tappar topplacering – hög personalflykt och kulturkris – Realtid
”Inte skaffat sig tillräcklig kunskap”
Den finska finansinspektionen Finanssivalvonta, Fiva, har kommit fram till att Nordea (börskurs Nordea) Finlands kontroll av huruvida stora företagskunder kringgår sanktionerna mot Ryssland har varit otillräcklig på flera viktiga områden rapporterar flera medier.
Det var nyhetsbyrån STT som först fick tillgång till handlingarna där Nordea granskats.
”I dessa dokument bedömer Fiva att banken både har varit för slapp när det gäller att uppdatera ägar- och styrelseinformation i så kallade högriskföretag och inte i tillräcklig utsträckning skaffat sig kundkunskap om företag i länder med ökad risk för att kringgå sanktionerna”, skriver Finanswatch med hänvisning till finska mediehuset Yle.
Storbanken tillbakavisar dock kritiken.
Nordea har fått böter tidigare
”Vår uppfattning har varit att vi haft mycket effektiva system för att förhindra och identifiera kringgående av ekonomiska sanktioner”, säger Sakari Wuolijoki chefsjurist för stora företag och institutioner på Nordea Finland, till nyhetsbyrån.
Han beskriver samtidigt Fivas rapport ”som användbar för banken”.
Så ser storbankernas riskexponering mot Ryssland ut
UPPDATERAD. ”Vi försöker hålla verksamheten öppen, med minimal funktion eftersom det är viktigt att betalsystemet inte kollapsar”, säger Frank Hojem, kommunikationschef på SEB, till Realtid.
Yle påminner om att det inte första gången som Nordea kritiseras för att inte ha tillräcklig kontroll när det gäller kunders kopplingar till Ryssland:
”Förra året betalade Nordea 35 miljoner dollar till en amerikansk finansmyndighet för att göra upp i ett ärende som gällde bankens misslyckande att tillräckligt väl övervaka misstänkta penningtvättsaktiviteter under åren 2008–2019, där tiotals miljarder euro i ryska och azerbajdzjanska medel hade förts över”.
Läs även: Nordea försvarar alliansens bantade klimatmål – Realtid

Bevakar börs, fonder och sparande. Skriver om både svenska och utländska aktier och marknadsplatser. Bevakar såväl små som stora företag. Ansvarig för artikelserien Veckans börsprofil på Realtids systertidning Dagens PS.

Bevakar börs, fonder och sparande. Skriver om både svenska och utländska aktier och marknadsplatser. Bevakar såväl små som stora företag. Ansvarig för artikelserien Veckans börsprofil på Realtids systertidning Dagens PS.









