24 feb.
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Arsenal sågar oligarkens plan

administrator

administrator

Bråket eskalerar mellan delägarna i det brittiska fotbollslaget.

Det skriver Times Online.

Miljardären Alisher Usmanov rankas som världens 450:e rikaste person enligt Forbes, med en förmögenhet på 12 miljarder kronor.

Han är näst största delägare i Arsenal med en ägarandel på 25 procent av klubben.

Times Online
skriver att Usmanov nu föreslagit att delägarna skulle pumpa in mer pengar till klubben, för att på så vis köpa in nya, bra spelare och minska skulderna.

Tre alternativ föreslogs; att ta in 900 miljoner kronor, 1,2 miljarder kronor eller 1,9 miljarder.

Men Arsenals styrelse nobbade förslaget vid ett styrelsemöte under torsdagen.

Klubben har varit på gång att köpa brasilianska mittfältaren Felipe Melo för 250 miljoner kronor, men har nu tvingats backa från det.

Usmanov vill enligt tidningen ta ett grepp för att skapa en förbättring, eftersom klubben inte vunnit några pokaler de senaste tre säsongerna.

Arsenals lagledare Arsène Wenger har börjat bli ifrågasatt skriver tidningen.

Han uppges vara trött på styrelsebråket i klubben och har redan signalerat att han är intresserad av att bli lagledare för Real Madrid.

Styrelsen för sin del uppger enligt Times att Arsenals ekonomiska situation är fullt hanterbar, och räcker även till för att stärka laget med nya spelare.

Usmanov ifrågasätter detta skriver tidningen, men är ändå redo att tills vidare låta styrelsen få visa att de har rätt.

Arsenal blev särskilt skuldsatt efter att klubben byggde sin nya arena ”Emirates Stadium”.

Den kostade 5,5 miljarder kronor varav 3,2 miljarder finansierades med lån.

Senaste säsongen kom Arsenal på en 4:e-plats av de 20 lagen i Premier League som är den högsta fotbollsserien i Storbritannien.

Nästa säsong startar lördagen den 15 augusti, då Arsenal på bortaplan möter Everton som kom på en 5:e-plats förra säsongen.

Senaste lediga jobben