17 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

AP Fastigheter köper Vasakronan

administrator
administrator
Uppdaterad: 03 juli 2008Publicerad: 03 juli 2008

Det blir AP Fastigheter som får köpa det statliga fastighetsbolaget Vasakronan. Regeringen bekräftade på en informell träff med journalister försäljningen.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Börsbarometern om ISK och annat
Spela klippet
Börs & finans

Okända skattefällan med ISK och orimliga löften

16 feb. 2026
banker
Bank & Fintech

Alla storbanker får köprekommendation – utom en

16 feb. 2026
Börs & finans

Svenska bolaget lämnar USA – satsar på Indien istället

16 feb. 2026
Börs & finans

Megaprojekt snart klart: Kan fördubbla landets oljeproduktion

16 feb. 2026
ai
Börs & finans

Hela branscher döms ut av investerare: "AI:s mörka sida"

16 feb. 2026

Finansmarknadsminister Mats Odell sade att staten fått ett mycket bra pris och att Vasakronan i affären värderas till 41,1 miljarder kronor. Han undvek dock att svara på frågan om detta är priset på bolaget.

Försäljningen av Vasakronan skulle ha skett under första halvåret i år, men ränteläget och bankernas kreditåtstramning har ställt till det för Odell. Enligt medieuppgifter fanns det flera potentiella budgivare från början, men bara två återstod i slutet. Och de hann inte ens få finansieringen av affären klar innan budtiden gick ut, vilket ledde till att finansmarknadsministern förlängde budtiden med en vecka.

Alla uppgifter har dock kommit från andra källor än regeringen, som fram till i dag lagt locket på.

Vasakronan bildades 1993 och är ett av de större fastighetsbolagen i Sverige. Hans Lind, professor i fastighetsekonomi på KTH, har tidigare sagt till TT att det är på tiden att bolaget säljs. Redan när bolaget bildades i början av 1990-talet var det meningen att staten skulle göra sig av med det. I Vasakronan samlades de kontorsfastigheter som staten bedömde inte var viktiga för den statliga verksamheten.

– Det underliga är att det inte har sålts för länge sedan. Man kan jämföra med SBAB, som staten skapade för att öka konkurrensen på bolånemarknaden. Där fanns det ett tydligt politiskt mål med att skapa bolaget – sedan kan man ha olika åsikter om målen – men Vasakronan har aldrig haft något politiskt syfte. Det finns inget värde för staten med att äga det, mer än att tjäna pengar, sade Hans Lind.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS