Cats-kompositören redo bjuda över 30 miljoner pund den historiska studion.
Andrew Lloyd Webber vill rädda Abbey Road


Musikjätten EMI vill sälja Beatles legendariska skivstudio där också Pink Floyd, Radiohead och Oasis spelat in album.
Att döma av uttalanden från ex-beatlen Paul McCartney finns det flera som skulle vara intresserade av att rädda byggnaden från hotande bulldozrar.
Sir Paul säger sig själv vara ”desperat” för att rädda studion, men inte så desperat att han själv är beredd att lägga ett bud.
Under torsdagen tackade EMI nej till ett bud från någon annan på 30 miljoner pund, enligt Daily Mail.
Men tidningen citerar andra källor som hävdar att en annan superstjärna, kompositören Andrew Lloyd Webber, nu är beredd att bjuda mer än så.
Med musikaler som Jesus Christ Superstar, Fantomen på operan och Cats är han god för 750 miljoner pund. Han har själv spelat in musiken till sina musikaler i studion sedan 1967 och ser gärna att den fortsätter att användas.





