Affärsmannen Alexander Richards hotas av krav på 22 miljoner kronor om han fälls för insiderbrott och svindleri.
Alexander Richards krävs på 22 miljoner


För drygt fyra år sedan nådde NRS Technologies sin topp på Aktietorget. Bolaget värderades till 330 miljoner kronor efter flera nyheter om stora ordrar med vinstmarginaler omkring 50 procent.
På måndagen slog åklagare Stig Åström fast att verkligheten var en annan när rättegången mot Alexander Richards inleddes i Nacka tingsrätt:
– Det fanns helt enkelt ingen verksamhet.
Totalt fyra personer är åtalade för sin inblandning i NRS (se faktaruta). Misstankarna gäller bland annat grovt svindleri och grovt insiderbrott.
Huvudpersonen är affärsmannen Alexander Richards som under 2004 och 2005 lyckades få fyra bolag noterade på Aktietorget.
NRS Technologies tog i augusti köksvägen till Aktietorget genom en affär med krisdrabbade Bubbeltian. Åklagaren pekade i sin inledande sakframställan på hur bolaget skickligt använde pressmeddelanden för att få fart på aktiekursen.
Den 10 augusti 2005 gick kursen upp 62,5 procent sedan övertagandet av Bubbeltian blivit klart.
Den 27 oktober meddelade bolaget ett ”marknadsgenombrott” och en första stororder. Kursen gick 13,5 procent.
Den 6 december meddelade bolaget att en ny order tecknats med ett värde på 65 miljoner kronor. Kursen gick 50 procent.
Den 15 december meddelade bolaget i en annonsbilaga i Dagens Industri att orderboken kunde öka till en halv miljard på tolv månader. Kursen gick 33 procent.
Fram till toppnoteringen den 22 december hade aktiekursen ökat med över 1000 procent på fem månader.
– Vi menar att det här är pressreleaser som inte på något sätt motsvarar verkligheten. I verkligheten höll man fortfarande på med tester, förklarar Stig Åström.
Alexander Richards sålde några dagar senare 26 miljoner NRS-aktier via sitt engelska holdingbolag Castleworth. Aktierna såldes med stora rabatter till tre bolag, alla kontrollerade av Richards affärsbekanta.
Åklagaren kräver att hela vinsten på affären, 22 miljoner kronor, ska förverkas vid fällande dom.
Samtidigt åtalade förnekar brott. Alexander Richards försvarsadvokat Anders Pethrus meddelade att förverkandeyrkandet bestrids i sin helhet.
När det gäller den misstänkta insideraffären vid årsskiftet 2005-2006 hävdar försvaret att transaktionen inte kan bli föremål för prövning i svensk domstol.
Orsaken är att köpare och säljare var utländska bolag. Alexander Richards skickade två kompanjoner till London för att skriva under avtalen utanför Sverige.
– Eftersom affärerna gjordes via ett utländskt bolag utanför börsen omfattas detta inte av insiderlagstiftningen, säger Alexander Richards i en intervju med Dagens Nyheter som publicerades på måndagen.
I intervjun svär han sig också fri från allt ansvar för bolagets informationsgivning.
– Den informationen som kom ut har varit bristfällig. Den har inte varit korrekt. Det var kanske ovanan från den
brittiska ledningen att hantera börsregler. Det var olyckligt, säger Alexander Richards till DN.
Till saken hör att den medåtalade Leslie Balmer, påstådd vd i NRS Technologies, inte ens hade något anställningskontrakt under hösten 2005. I övrigt fanns inga anställda.
I förundersökningen ingår skriftlig bevisning och förhör från flera vittnen som visar att Alexander Richards var djupt invovlerad i bolagets informationsgivning under hela perioden.
Det var även Aktietorget som den 6 mars 2006 gick i god för NRS Technologies pressmeddelanden. Aktiekursen steg 46 procent på beskedet.
Tre veckor senare handelsstoppades aktien sedan bolaget erkänt att det inte fanns några skriftliga avtal om ordrar. Aktien avnoterades i augusti 2006, kort därefter avvecklades verksamheten i England.
Rättegången mot de fyra åtalade kommer att pågå fram till april. Ett stort antal vittnesförhör är planerade. Bland vittnena ingår Aktietorgets grundare Patrik Engellau, de utredare på Öhrlings Pricewaterhousecoopers som granskade NRS våren 2006, liksom flera av Alexander Richards vänner från skoltiden på Lundsberg som senare fick styrelseuppdrag i NRS.





