24 feb.
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Aktivister rasar -stämmer Yahoo

Sara Johansson

I går stämdes Yahoo av en organisation för mänskliga rättigheter. Sökmotorn ska ha hjälpt Kinas regering med information som lett till att oliktänkande torterats.

Organisationen för mänskliga rättigheter stämmer Yahoo. Internetsajten ska ha hjälpt Kinas kommunistiska regering med information som hjälpt dem att fånga in motståndare och oliktänkare till regeringen som sedan ska ha blivit torterade.

Nu vill aktivisterna att sökmotorn aktivt ska hjälpa till att få de anhållna frisläppta igen, enligt CNN.

Aktivisterna menar att bolag som handlar utomlands måste vara mer uppmärksamma på sitt ansvar.

Yahoo har medvetet lämnat över data om sina användare på begäran av den kinesiska regeringen. Regeringen ska ha hotat Yahoos anställda med att de kan möta straffåtgärder om de bryter mot de lokala lagarna.

– Även om företagen offentligt är bekymrade över att lokalbefolkningen i Kina har blivit anhållna för att ha uttryckt sina politiska åsikter på Internet så planerar vi att fortsätta erbjuda våra tjänster i Kina, säger en talesman för Yahoo.

Han menar att internet kan skapa förändringar och hjälpa livet för invånarna i det landet.

Även konkurrenterna Goggle och Microsoft har blivit anklagde för att ha hjälpt Kinas regering mot de oliktänkande. Men bara Yahoo har blivit stämda för att ha gått så långt att befolkningen blivit anhållna.

Sara Johansson
Sara Johansson

Senaste lediga jobben