UPPDATERAD "Jag tror att man kan kombinera karriär med att vara en bra förälder," säger Anna-Maria Fuxén.
Akelius dotter ger sin version

Mest läst i kategorin
I går berättade Realtid.se att Roger Akelius sparkat sin dotter från sin tjänst som marknadschef på Akelius fastigheter.
– Det går inte att sitta på ett styrelsemöte och amma, ska han ha sagt, enligt Expressen.
– Jag kommer inte stämma min pappa på grund av min uppsägning, säger hon till Expressen idag.
Samtidigt konstanterar hon att pappa Roger Akelius hgar fått ta många smällar under gårdagen.
– Jag önskar honom inte något ont och hoppas att mrogondagen blir något lugnare för honom, säger hon.
Familjetvisten har djupare skåror än uppsägningen. Far och dotter har även stridit om 6,4 miljoner kronor som Anna-Maria Fuxén tagit emot från Roger Akelius.
– Grundproblemet är att Anna-Maria och jag har skilda uppfattningar hur mina intjänade pengar ska fördelas, säger Roger Akelius till Expressen.
Anna-Maria Fuxén ville inte gå med på att adopterade och biologiska barn skulle ha olika arvsrätt.
Roger Akelius menar att hans dotter fick låna pengarna för att köpa en sommarstuga på västkusten. Han ville dock inte att det skulle bli orättvist mot hans andra barn och därför skulle hon få amortera ned skulden med kommande gåvor från honom. Realtid konstaterar att den ene brodern fått ett bolag värt 1 miljard och att ansökan till kronofogden lämnades in mer än ett halvår före första amorteringen skulle varit gjord, enligt Akelius öppna brev.
”Anna-Maria har fått flera fastigheter, flera bilar, flera resor”, skriver han och nämner att hennes son fick en sommarstuga vid födseln som sedan såldes för 2,4 miljoner kronor.
Anna-Maria Fuxén påpekar att två av de tre fastigheter som hon fått är samma sommarstuga som Roger anser att dottern bara lånat pengar till.
Hans andra son Johan Warodell fick i somras bolaget Apartment Bostad Landvetter AB av sin pappa – men efter att hans dotter tackat nej till erbjudandet.
”Hon klagar på villkoren. Då fick Johan i stället bolaget Apartment Bostad Landvetter AB, med villkor att inte ta ut en enda krona ur bolaget under tio år. Inte lön, inte arvode, ingen utdelning. Det viktiga är att bygga vidare, att utveckla både bolaget och sig själv,” skriver han.
Anna-Maria har nu svarat i samma tidning att ”Det är med stort vedmod jag läser det här brevet. En stor del av faktauppgifterna är inte korrekta och jag skulle önska att ni tog bort brevet. I övrigt vill jag inte kommentera detta”, och hon säger att han skickat brevet för att smutskasta henne.






