01 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Adrigo startar ny fond

Realtid.se
Uppdaterad: 05 juni 2017Publicerad: 05 juni 2017

Adrigo Asset Management lanserar en ny lång/kort hedgefond inriktad på små och medelstora företag, uppger bolaget i ett pressmeddelande.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Den nya fonden, Adrigo Small & Midcap L/S, kommer att förvaltas av Staffan Östlin, som närmast kommer från motsvarande arbete på Origo Capital. Tanken är att den ska lanseras under hösten, under förutsättning att man får Finansinspektionens godkännande.

Adrigos tidigare fond Adrigo Hedge har gett en avkastning på 82,6 procent sedan starten i december 2006.

Huvudägare i Adrigo är Melker Schörling, Mikael Ekdahl och Carl-Henric Svanberg.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS