Måns Zelmerlöw, Christine Meltzer och Dolph Lundgren blir programledare för Melodifestivalen 2010.
Action-Dolph leder Melodifestivalen


Den överraskande trion presenterades vid en presskonferens på SVT på tisdagen.
Anmäl dig till Teknik, Media och Telekom-nyhetsbrevet som kommer ut på tisdagar.
Måns Zelmerlöw, som tävlat två gånger i tävlingen och även lett Lilla Melodifestivalen, ska vara med i alla deltävlingarna och i finalen – tillsammans med Christine Meltzer.
Svenska actionfilmstjärnan Dolph Lundgren ska vara med på plats i den första deltävlingen och i finalen.
Det blir första gången sedan 2005 som Melodifestivalen har fler än en programledare. Då var det olika värdpar i varje deltävling och med Jill Johnson och Mark Levengood som ledsagare i finalen i Globen.
Tempen börjar nu stegras inför nästa års tävling. I förra veckan blev Darin klar som den förste av fyra jokrar. Sedan tidigare är Jessica Andersson, Pernilla Wahlgren, Sibel och Ola Svensson påtänkta namn för schlagerfestivalen.
På torsdag presenterar SVT vinnaren i tävlingen webjokern, som ger ytterligare en friplats i tävlingen.
Årets Melodifestivalturné inleds i Örnsköldsvik den 6 februari. Finalen är i Globen i Stockholm den 13 mars.





