11 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

73 miljoner kronor till Setterwalls aktieägare

Realtid.se
Uppdaterad: 04 aug. 2011Publicerad: 04 aug. 2011

UPPDATERAD Advokatbyrån gör en vinst i de lokala verksamheterna på 73 miljoner kronor som också delas ut, medan vinsten på drygt 9,9 miljoner kronor i Setterwalls Advokatbyrå AB ligger kvar.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

usa
Börs & finans

Surt på Wall Street – trots positiv jobbrapport

11 feb. 2026
japan
Börs & finans

Japans bomb kan brisera – och sprida sig världen över

11 feb. 2026
Putin
Makro

Ryssland balanserar på en ekonomisk knivsegg

11 feb. 2026
Makro

Stormakt på gång: Polen springer ikapp Tyskland

11 feb. 2026
Börs & finans

Efter "mjukvaruapokalypsen" – nu är finanssektorn nästa offer

11 feb. 2026

Setterwalls förändrade sin organisation från den 1 oktober 2009, vilket gjorde att verksamheterna i Stockholm, Göteborg och Malmö hamnade under ett och samma paraply – Setterwalls Advokatbyrå AB.

För den organisationen hamnade omsättningen för räkenskapsåret 2010 på drygt en halv miljard kronor, 512 miljoner kronor. Att jämföra med 158 miljoner kronor året dessförinnan.

Vinsten för helåret 2010 landade alltså på 9,9 miljoner kronor, vilket i princip var samma vinst som året dessförinnan.

Byrån har 250 medarbetare, varav 170 jurister. Av årsredovisningen framgår också att styrelsen och vd föreslår att ingen vinstutdelning ska ske i just den verksamheten.

Men vid en närmare granskning av årsredovisningarna för Settwalls lokala verksamheter i Stockholm, Göteborg och Malmö framgår att byrån gör en vinstutdelning till aktieägarna: i Göteborg 20,3 miljoner kronor, Malmö 18,8 miljoner kronor och i Stockholm nära 32 miljoner kronor. Det vill säga cirka 73 miljoner kronor totalt.

I årsredovisningen för just Setterwalls Advokatbyrå AB görs bedömningen att verksamheten visserligen ska fortsätta utvecklas, men att styrelsen inte har några planer på några ”väsentligt förändringar”.

Setterwalls bedömer att verksamheten är stabil, inte särskilt konjunkturkänslig och att utvecklingen under det kommande räkenskapsåret förväntas vara god.

Realtid.se har sökt Setterwalls vd Joakim Edoff för en kommentar.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS