Medan andra ekonomisajter gömmer innehåll bakom betalväggar har Dagens PS valt öppenhet – och växt från 50 000 till 700 000 unika läsare i månaden. Nu siktar kanalen på att ta förstaplatsen inom svensk ekonomijournalistik.
Gratis är bäst? Dagens PS utmanar jättarna

Mest läst i kategorin
Den kostnadsfria ekonomikanalen Dagens PS har sedan 2018 genomgått en närmast explosiv tillväxt.
Från att ha haft omkring 40-50 000 unika läsare i månaden har antalet nått 700 000 unika besökare månadsvis.
Missa inte: Kurskaos på börsen avslöjar marknadens nerver. Realtid TV
Sajten ligger därmed på andra plats på den svenska marknaden för ekonominyheterna.
”Vi är i dag Sveriges största kostnadsfria och oberoende mediekanal inom ekonomi och näringsliv”, säger Dagens PS chefredaktör och ansvarige utgivare Mikael Gullström till Realtid TV.
Naturligt flöde
Framgången förklaras delvis av det svenska intresset för ekonomifrågor kombinerat med andra aktörers strategi.
Sverige är världens största land per capita när det gäller fond- och aktieinvesteringar, vilket skapar en naturlig efterfrågan på ekonomibevakning.

Trump: 50 procent tullar mot EU – om en vecka
Börserna rasar som svar.
”De som är ledande på informationskanalerna sätter upp betalväggar. Här får du ett naturligt flöde”, förklarar Gullström.
Dagens PS finansieras helt genom annonser och tar därmed bara ”betalt en gång av läsarna”, till skillnad från traditionella medier som kombinerar prenumerationsavgifter med annonsintäkter.
Senaste nytt
Folklig tonalitet lockar brett
Dagens PS positionerar sig medvetet som en folkligare ekonomikanal än konkurrenterna.
Läs även: Förstapris: Trump själv – på miljardärernas kryptokalas med presidenten. Dagens PS
Detta genom att tillgängliggöra informationen på ett mindre elitistiskt sätt än vad som ofta kännetecknar ekonomijournalistik.
”Det finns en risk i många andra ekonomikanaler att det blir som journalisterna skriver för likasinnande”, säger Gullström.
Expansion till grannländer
Nästa steg i tillväxtstrategin är att nå förbi de största aktörerna på marknaden, som ligger på runt 1,2 miljoner läsare i månaden.

Warren Buffett: ”Därför slår aktier alltid fastigheter”
Snabbare och mycket större möjligheter.
”Någon gång under 2026 kommer vi att vara störst på marknaden i Sverige när det gäller ekonomi och näringslivsnyhet”, säger Gullström.
På längre sikt planerar mediet expansion till grannländerna, där intresset för ekonominyheterna bedöms som betydande – även om det inte når samma nivåer som i Sverige.
Mer från Realtid TV:
Svenskarna ställer om – lågpris lyfter fastighetsjätten. Realtid TV
Oljeprisets krasch tvingar Saudiarabien till omöjliga val. Realtid TV
Elbilens största problem kan snart vara ett minne blott. Realtid TV

Realtids redaktionschef. Journalist med över tio års erfarenhet. Tidigare på bland annat Aftonbladet, Omni och Dagens Nyheter.

Realtids redaktionschef. Journalist med över tio års erfarenhet. Tidigare på bland annat Aftonbladet, Omni och Dagens Nyheter.