Donald Trumps tullar har fått en redan pressad diamantmarknad att tvärnita. Men nästa månad säljs ändå en riktig dyrgrip.
Tullar krossar diamantbranschen: "Stannat helt"


Mest läst i kategorin
I KORTHET
- USA:s nya tullar har lamslagit diamantmarknaden och skapat oro i hela den globala försörjningskedjan.
- Indiens dominerande slipningsindustri hotas, vilket kan få stora följder för världens diamantutbud.
- Branschen pressas från flera håll – ekonomisk osäkerhet, tullar och växande konkurrens från konstgjorda diamanter förändrar spelplanen.
Sammanfattat med hjälp av AI och kvalitetssäkrat av Realtid
Den globala diamantindustrin befann sig redan under press. Konstgjorda diamanter har förändrats människors köpmönster och tvingat branschens giganter till förändring.
Nu har en helt annan utmaning slungat diamantbranschen in i en djup kris: USA:s president Donald Trumps tullar på bland annat diamantimport.
Missa inte: Diamantringen kan snart vara ute. Realtid
USA, som står för hälften av världens efterfrågan på diamanter men saknar egna gruvor, har infört en 10-procentig grundtull samt hotat med ytterligare strafftullar beroende på ursprungsland, skriver Financial Times.
Kan hota Indiens diamantbransch
Effekterna har varit omedelbara. I Antwerpen, en av världens viktigaste handelsplatser för diamanter, har leveranserna minskat med hela 85 procent.
Karen Rentmeesters, vd för Antwerp Diamond Centre, beskriver situationen som att branschen har ”stannat helt”. Hon jämför krisen med den som orsakades av pandemin.
Även i Indien, som slipar över 90 procent av världens rådiamanter, är oron stor. Om USA:s föreslagna 27-procentiga tull på indiska varor träder i kraft hotas hela landets exportindustri.

Diamanter för miljoner stulna – men polisen vet att de återvänder
En lyxstöld har tagit en märklig vändning.
Tarifferna påverkar också certifieringsledet – den enda delen av värdekedjan som sker i USA. Gemological Institute of America (GIA) ser nu över möjligheten att utöka sin verksamhet i Dubai och Hongkong för att undvika tullkostnader.
Branschjätten De Beers har redan fått se sitt värde minska med 4,5 miljarder dollar.
Senaste nytt
Blå diamant ska säljas
Med en potentiell lågkonjunktur i sikte, som kan påverka villigheten att investera i lyxvaror som diamanter, ser framtiden därmed tuff ut.
Missa inte: Utsattes för kuppförsök – nu har lyxmärket gått om. Realtid
Men även i dessa tider säljs det då och då riktiga dyrgripar. Det kommer att ske nu i maj när auktionsfirman Christie’s auktionerar ut päronformad diamant kallad The Golconda Blue, skriver Dagens Industri.
Diamanten, som är på 23,24 carat och hittades i Indien, kallas så för att den har en ovanlig färg: blå. Det är ett av skälen till att den tros gå för omkring en halv miljard kronor.

Modehusens skrikiga lyx hotas av ekonomisk nedgång
Nu kan planen gå i stöpet på grund av den ekonomiska turbulensen.

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.