Realtid

Supermakternas vapenvila – Kina och USA eniga om handeln

supermakternas
USA:s Donald Trump och Kinas Xi Jinping står i centrum för det nya handelsavtalet. (Foto: Ahn Young-joon/AP/TT)
Simon Kronö
Simon Kronö
Uppdaterad: 27 juni 2025Publicerad: 27 juni 2025

Efter veckor av intensiva förhandlingar är det klart: USA och Kina har undertecknat ett nytt handelsavtal. Uppgörelsen kan bana väg för en normalisering av relationer värda tusentals miljarder dollar.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

USA och Kina har slutfört det handelsavstånd som förhandlades fram för knappt tre veckor sedan i Genève, enligt USA:s handelsminister Howard Lutnick.

Avtalet, som undertecknades för två dagar sedan, fastställer villkoren från årets handelssamtal mellan Beijing och Washington, skriver Bloomberg.

Missa inte: Fed river upp skyddsnät – kritiker ser déjà vu från 2008. Realtid

Sällsynta jordartsmetaller i centrum

Kärnan i överenskommelsen ligger i Kinas åtagande att leverera sällsynta jordartsmetaller som används i allt från vindkraftverk till jetplan.

”De kommer att leverera sällsynta jordartsmetaller till oss, och när de gör det kommer vi att ta bort våra motåtgärder”, säger Lutnick.

supermakternas
USA:s handelsminister Howard Lutnick. (Foto: Alex Brandon/AP/TT)

Avtalet kommer efter veckor av intensiva förhandlingar där båda sidor anklagat varandra för att bryta tidigare överenskommelser.

ANNONS

Den ursprungliga uppgörelsen i Genève innebar betydande tullsänkningar under 90 dagar medan parterna skulle utarbeta ett omfattande handelsavtal. Processen hakade dock upp sig på meningsskiljaktigheter om kinesisk export av sällsynta jordartsmetaller och amerikanska exportkontroller.

ANNONS

Senaste nytt

relevance
Spela klippet
Realtid Partner

Relevance spränger tillväxtmålen – trots tuff mediemarknad

30 maj 2025
relevance
Spela klippet
Affärer

Fri journalistik ger starka resultat för Relevance Communication

14 feb. 2025

Tio avtal på väg

President Donald Trump bekräftade på torsdagen att USA och Kina undertecknat ett handelsavtal, enligt Financial Times.

Nyheten om avtalet fick asiatiska börser att stiga, samtidigt som ett globalt aktieindex slog nytt rekord – ett tecken på förnyat marknadsförtroende.

Lutnick avslöjar samtidigt att Vita huset planerar att nå överenskommelser med tio stora handelspartners.

Kinas charmoffensiv: ”Vi vill dela allt”

USA bygger en mur kring sin nation. Då vill Kina flytta fram sina positioner.

Trump är beredd att slutföra dessa avtal under de kommande två veckorna, i anslutning till presidentens deadline den 9 juli för att återinföra de högre tullar som pausades i april.

Dessa avgifter, på upp till 50 procent för de flesta av USA:s handelspartners, sänktes tillfälligt till 10 procent i 90 dagar för vidare förhandlingar.

ANNONS

Kinesisk bekräftelse

Kinas handelsministerium bekräftade på fredagen att landet ”ytterligare bekräftat detaljer om ett handelsramverk med USA under de senaste dagarna”, enligt Bloomberg.

En talesperson för ministeriet upprepade att Peking kommer att ”granska och godkänna berättigade ansökningar om export av kontrollerade varor i enlighet med lagen”, medan USA:s sida kommer att avbryta restriktiva åtgärder.

Läs även: Kinas unga väljer bort drömmen – och regimen får panik. Realtid

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Simon Kronö
Simon Kronö

Realtids redaktionschef. Journalist med över tio års erfarenhet. Tidigare på bland annat Aftonbladet, Omni och Dagens Nyheter.

Simon Kronö
Simon Kronö

Realtids redaktionschef. Journalist med över tio års erfarenhet. Tidigare på bland annat Aftonbladet, Omni och Dagens Nyheter.

ANNONS
ANNONS