Kina fortsätter kampen med USA och vill fortsättningsvis satsa på att vara en världsledande producent av bland annat high-tech. Kampanjen ”Made in China 2025” ska nu utvecklas inför det kommande decenniet.
Made in China 2.0 – Kinas nya industriplan utmanar USA


Mest läst i kategorin
Donald Trump har genom sitt tullkrig velat utveckla varuproduktion i USA. Främsta konkurrenten är Kina, som länge haft en uttalad ambition att vara ledande inom produktion av högteknologiska produkter.
Kinas strategi har varit att gå bort från att vara ”världens fabrik”, där man tävlat med billiga och lågteknologiska varor.
Läs även: Kina-importen exploderar – varnar för ”bristfälliga” produkter. Realtid
Nu vill man istället producera mer ”high end”-produkter. Planen har främst lagts fram i kampanjen ”Made in China 2025” som presenterades 2015.
Kina ömskar skinn
Nu utarbetas en ny version av planen fram.
Enligt anonyma källor som Bloomberg varit i kontakt med kommer den nya planen likna den gamla. Fokus kommer att ligga på expansion av högteknologiproduktion. Chip kommer också att vara i fokus.
Men den nya planen kommer kanske att ha ett annat namn. På så vis vill man undvika kritik från väst, uppger källor till Bloomberg.

Kina rundar USA för att hänga med i AI-racet
USA försöker stoppa Kinas AI-framfart – men två kinesiska techjättar håller tempot uppe.
Senaste nytt
Ny femårsplan på gång
”Made in China 2025” har varit en del i Kinas senast två femårsplaner. Planerna har varit grunden för landets ekonomiska policys sedan starten 1949 och den senaste, den fjortonde, sträcker sig till 2025.
En ny plan håller just nu på att utarbetas. En av frågorna har varit om den ska innehålla ett siffermål för konsumtion som en del av landets BNP.

Men det ser inte ut att bli av då Kina inte har rätt verktyg för att öka hushållens konsumtion. Samtidigt vill man inte binda sig.
Kina har även velat öka konsumtionen för att undvika en deflationsspiral. Landet har även kritiserats av USA och Europa för att spä på en handelsobalans genom sin höga produktion.
Infrastruktur och AI
Femårsplanerna föregås ofta av mycket intern debatt som sällan når ut till media.
Mycket kan hända innan den femtonde planen presenteras i mars 2026.

Volvo Cars i kris: kan flytta utvecklingen till Kina
En källa med koppling till Geely konstaterar att Geely gör en omstöpning av hela koncernen och att alla i Sverige inte kommer att gilla det.
Utöver satsningarna på produktion har Kina även en plan för att stärka sin infrastruktur. De planerar också att förbättra sina leveranskedjor, inte minst genom digitalisering, rapporterar Reuters.
Även AI är ett område där Xi Jinping och Kina ser ett område där de kan utmana. De hoppas också vinna mot USA, skriver The Economist.
Saktar ner tempot
Hur mycket Kina kommer att satsa på de här områdena som en del av den kommande femårsplanen är i nuläget dock oklart.
Analytiker från Industrial Bank i Fujian tror att Kinas tillväxttakt kommer saktas ner något under den kommande femårsplanen.
Men den kommer vara fortsatt relativt hög, skriver South China Morning Post.
Missa inte: ”Rovdjursbeteenden” – Kongos gruvor slits mellan Kina och USA. Realtid

Mångårig ekonomijournalist. Tidigare på Dagens Industri, Fri Köpenskap, Food Supply och Fastighetsvärlden.

Mångårig ekonomijournalist. Tidigare på Dagens Industri, Fri Köpenskap, Food Supply och Fastighetsvärlden.