Det har skett en ny vändning i krisen om kaffe. Trots den globala bristen sitter stora brasilianska aktörer på enorma lager av kaffebönor – och väljer att inte släppa dem på marknaden.
Kaffe blir dyrare igen – men råder verkligen brist?


Mest läst i kategorin
Priset på råkaffe är det högsta på 50 år – och fortsätter att stiga, som Realtid tidigare rapporterat om.
En olycklig kombination av naturkatastrofer, klimatförändringar, dåliga skördar och en global efterfrågan har hittills varit förklaringen till att konsumenter får betala dyrt för sina kaffedroppar.
En oro sprider sig – vad händer om kaffet inte räcker till alla?
Läs mer: Oron växer: Kommer vårt kaffe räcka till? Realtid
På måndagen steg kaffeterminerna i New York med 6,1 procent till en ny rekordnivå om 4,30 dollar per pund, vilket motsvarar cirka 45 kronor per halvkilo kaffe med dagens växelkurs.
Håll koll på det senaste – allt från Musk till Minusräntor.
Följ vårt nyhetsbrev!
Spelet bakom kulisserna
Men nu tyder allt mer på att det inte bara är vädrets makter som ligger bakom prisökningen. Många pekar på att den egentliga krisen handlar om marknadsdynamik och spekulation snarare än om en faktisk brist.
Enligt Dagens Industri har brasilianska odlare redan sålt 85 procent av sin skörd, men kapitalstarka aktörer inom branschen väljer att hålla tillbaka kaffet från marknaden i förhoppning om att priserna ska fortsätta att stiga.
Enligt en rapport från Reuters ligger en stor del av världens kaffe i lager hos finansiellt starka aktörer som har råd att vänta ut marknaden.

Den här tiden är det bäst för din hälsa att dricka kaffe
Om du dricker ditt kaffe vid en viss tid främjar det hjärthälsan, jämfört med om du dricker det under hela dagen eller inte alls dricker.
Senaste nytt
Kina – ny spelpjäs i kaffekrisen
Dagens Nyheter rapporterar att det inte längre bara är traditionella kaffeländer som står för konsumtionen – Kina har seglat upp som en ny jätte på marknaden.
”Förra veckan fick vi en förfrågan från ett kinesiskt bolag som ville köpa hela vår årsskörd”, säger Eleonora Erthal, som driver en kaffeplantage i Brasilien.
Missa inte: Snart behöver du dubbla kaffepaket – men blöjorna tar slut ändå. Dagens PS
De som drabbas direkt av krisen är kaffedrickarna.
Hushåll och kaféer får nu betala mer för de redan dyra dropparna och många analytiker tror att kaffepriserna kommer fortsätta stiga under året.
Kommer vi ha råd med kaffe?
Bob Fish, medgrundare av Biggby Coffee, menar att panik nu sprider sig på marknaden med tanke på att priserna fortsätter stiga – i kombination med konsumenternas efterfrågan.
Enligt honom finns det endast två faktorer som kan stoppa prisökningen: en oväntat god skörd i Brasilien och Vietnam, vilket inte förväntas ske förrän augusti 2026, eller att de höga priserna tvingar ner efterfrågan, enligt Dagens Industri.

Så länge måste vi leva med rekorddyrt kaffe
Forskare och experter varnade – och nu är kaffedramat en verklighet.