Realtid

AI-tåget går – men svenska chefer tvekar vid perrongen

AI
Vahid Zohali, Sverigechef på IBM, vill se mer framåtanda kring AI. (Foto: Stefan Jerrevång/TT)
Johan Colliander
Johan Colliander
Uppdaterad: 05 juni 2025Publicerad: 03 juni 2025

Försiktighet präglar svenska vd:ars inställning till AI. Även fast många ser vikten av att satsa är det få som vill ta nödvändiga risker, säger IBM:s Sverigechef.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

AI-utvecklingen går snabbare än någonsin, där storföretagen satsar enorma summor på att ligga i framkant.

Även i Sverige har företagsledare börjat ta AI på allvar.

Missa inte: Konsulterna om AI-revolutionen: ”Så har våra jobb förändrats”. Realtid

I en undersökning utförd av IBM där 2 000 företagsledare, varav 40 i Sverige, tillfrågades ansåg 68 procent av de svenska ledarna att AI håller på att förändra deras kärnverksamhet. Det skriver Dagens Industri.

Samtidigt anser 70 procent av dem att den som har mest avancerad AI också kommer att vara mest konkurrenskraftig framöver.

Vd:ar i Sverige ser ljust på framtiden trots att vi ligger efter inom AI

Trots en osäker omvärld och ekonomiska utmaningar sticker vd:ar i Sverige ut.

Försiktiga svenskar

Men även om många anser att AI är viktigt för framgång är det färre som vill ta risker. I samma undersökning var 65 procent av vd:arna beredda att ta större risker än tidigare för att dra nytta av AI, att jämföra med 50 procent bland de svenska.

ANNONS

”Sverige vill, men går inte hela vägen. Vi är mindre riskbenägna än andra länder”, säger Vahid Zohali, Sverigechef på IBM, till DI.

Att svenskar är försiktiga, eller fega, bekräftas också av en studie utförd av konsultbolaget EY.

Där konstateras att 37 procent av företagen i Norden investerar i AI – en ökning från 31 procent förra året, men långt under det globala snittet på 47 procent.

ANNONS

Senaste nytt

relevance
Spela klippet
Realtid Partner

Relevance spränger tillväxtmålen – trots tuff mediemarknad

30 maj 2025
relevance
Spela klippet
Affärer

Fri journalistik ger starka resultat för Relevance Communication

14 feb. 2025

Vd inte så viktig

I Sverige anser många av ledarna att kundförtroendet är viktigare än framtida produkter, vilket hela 80 procent uppger i IBM:s undersökning – att jämföra med 65 procent globalt.

Enligt EY:s undersökning ser svenska företag också större problem med budget och svårigheter att visa affärsnytta än i andra länder.

Bara 26 procent i Norden anser att det är vd:n som är den viktigaste beslutsfattaren vid implementering av ny teknik.

Svenskarna beroende av AI – men glömmer att dubbelkolla svaren

AI har snabbt blivit svenskarnas nya bästa kollega.

ANNONS

Ledningen är bromsklossen

Många anser också att brist på styrning och riktlinjer hindrar implementering av ny teknik.

Det här är något som även intresseorganisationen AI Sweden varnat för.

”Mycket kommer tillbaka till ledning och investeringar. Oavsett om det är företagsledning, offentlig verksamhetsledning eller politiken så krävs det ett tydligt ledningsanslag från toppen. Där har vi varit lite långsamma”, säger Martin Svensson, vd för AI Sweden i en intervju med Dagens Industri.

Missa inte: AI-annonser hotar reklambyråernas framtid. Realtid

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Johan Colliander
Johan Colliander

Mångårig ekonomijournalist. Tidigare på Dagens Industri, Fri Köpenskap, Food Supply och Fastighetsvärlden.

Johan Colliander
Johan Colliander

Mångårig ekonomijournalist. Tidigare på Dagens Industri, Fri Köpenskap, Food Supply och Fastighetsvärlden.

ANNONS
ANNONS