Pontus Werlinder varnades gång på gång om att en chef han själv rekryterat bröt mot upphandlingsregler och slösade med hyresgästernas pengar. Nu tvingas han lämna vd-stolen efter mindre än två år – med en fallskärm på 2,4 miljoner kronor.
Miljonrullning ignorerades – nu sparkas vd:n


Mest läst i kategorin
Det tog knappt två år för Pontus Werlinder att gå från hyllad räddare till sparkad vd.
När han tillträdde som chef för Bostadsbolaget hösten 2023 bar han med sig goda vitsord från Telge Bostäder i Södertälje.
Missa inte: Efter fiaskoprojektet – HSB ändrar strategi. Realtid
Nu lämnar han Göteborg i skuggan av misstänkt misskötsel och svek mot 25 000 hyresgäster.
”Tog inte kritiken på allvar”
Bakom styrelsens beslut att entlediga Werlinder ligger en förödande visselblåsarrapport.
Den visar hur en högt uppsatt chef – rekryterad av Werlinder själv – systematiskt kringgått upphandlingsregler och kostat bolaget minst 720 000 kronor i onödiga utgifter, enligt Hem & Hyra.
”Vi upplevde det inte som att han tog kritiken på allvar”, säger Anna Hejdenberg Stoltz (V), styrelseordförande i Bostadsbolaget, till Fastighetsnytt.

Senaste nytt
Varningsklockor som ingen lyssnade på
Historien om Werlinders fall är en berättelse om ignorerade varningssignaler. Redan tidigt fick styrelsen propåer från fackförbund om dålig arbetsmiljö.
När utredningen väl sjösattes i början av 2025 avslöjades ett mönster av regelbrott som borde ha stoppats långt tidigare.
Den kritiserade chefen hade bland annat anlitat en Stockholmsbaserad konsultmäklare som han kände sedan tidigare, istället för att följa ramavtalen.

Tre köp och en sälj – nya råd för bostadsaktierna
Börsens bostadsaktier har precis som mycket annat fallit senaste tiden.
Konsultföretaget tog sedan i sin tur betalt för att köpa in tjänster från de leverantörer som Bostadsbolaget redan hade avtal med – en kostsam omväg som blev fem gånger dyrare än nödvändigt, skriver Hem & Hyra.
”Jag blir förbannad, rent ut sagt. Det är massor av människor som har svårt med att betala sina hyror”, säger Hejdenberg Stoltz till tidningen.
Hyresgästerna betalar priset
För Britt Dagoberth, hyresgäst och förtroendevald inom Hyresgästföreningen, är skandalen ytterligare ett slag mot förtroendet för de allmännyttiga bostadsbolagen.
”Det är under all kritik. Det här är våra gemensamma hyrespengar”, säger hon till Hem & Hyra.
Missa inte: Företaget som använder lågpris som tillväxtmotor i kristider. News55 TV
Frustrationen är förståelig. Medan hyresgästerna tampas med kraftiga hyreshöjningar har Bostadsbolagets ledning slösat bort pengar som kunde ha använts till underhåll och renoveringar.
När misskötseln väl uppdagas får den sparkade vd:n en gyllene fallskärm värd 2,4 miljoner kronor.
Systemfel som upprepas
Det mest oroande är kanske att detta inte är första gången. Förra året tvingades Lena Molund Tunborn bort som vd för systerbolaget Poseidon efter liknande anklagelser om kringgångna upphandlingsregler och tystnadskultur.
Även hon fick en mångmiljonersättning när hon lämnade.
”Det händer gång på gång, i det ena bolaget efter det andra”, konstaterar Dagoberth.

Batljan trotsig – trots att långivarna vänt honom ryggen
Mitt i den värsta skuldkrisen hävdar Ilija Batljan att hans trovärdighet är orubbad.
Styrelsen planerar nu en extern granskning av samtliga upphandlingar de senaste två åren.
Thorbjörn Hammerth, nuvarande vd för Familjebostäder, tar över som tillförordnad chef medan jakten på en permanent ersättare inleds, enligt ett pressmeddelande.
Läs även: Rysk flagga – då fick kvinnan flytta. Dagens PS

Realtids redaktionschef. Journalist med över tio års erfarenhet. Tidigare på bland annat Aftonbladet, Omni och Dagens Nyheter.

Realtids redaktionschef. Journalist med över tio års erfarenhet. Tidigare på bland annat Aftonbladet, Omni och Dagens Nyheter.