12 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Wikipedia redigerad från CIA-datorer

administrator
administrator
Uppdaterad: 17 aug. 2007Publicerad: 17 aug. 2007

CIA- och FBI-datorer har använts i redigering av det internetbaserade uppslagsverket Wikipedia.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

trump
Börs & finans

"Trump-viskarna" – de fick bäst handelsavtal med USA

11 feb. 2026
heineken
Börs & finans

Färre dricker öl – bryggerijätten tvingas säga upp tusentals

11 feb. 2026
usa
Börs & finans

Surt på Wall Street – trots positiv jobbrapport

11 feb. 2026
japan
Börs & finans

Japans bomb kan brisera – och sprida sig världen över

11 feb. 2026
Putin
Makro

Ryssland balanserar på en ekonomisk knivsegg

11 feb. 2026

Datorerna har använts till redigering av ämnen som Irakkriget och Guantanamolägret, enligt ett nytt spårningsprogram.

Enligt BBC:s nätupplaga har profilen för Irans president Mahmoud Ahmadinejad redigerats från en CIA-dator samt att Vatikanen redigerat uppgifterna om katoliken och Sinn Féin-ledaren Gerry Adams.

Ändringarna kan stå i strid med Wikipedias riktlinjer för intressekonflikter, säger en taleskvinna för internetsajten.

Wikipedia är ett gratis uppslagsverk på internet som vem som vill kan lägga in uppgifter på och redigera.

Programmet Wikiscanner har utvecklats av forskaren Virgil Griffith vid Santa Fe Institute i New Mexico. Det blev tidigare i månaden utlagd på en webbsida och blev snabbt överhopad med sökningar.

Programmet gör det möjligt att spåra från vilken dator uppgifterna i Wikipedia redigerats.

Wikiscanner avslöjar att CIA-datorer använts vid redigering av den USA-ledda invasionen i Irak samt att CIA-datorer använts angående den förre CIA-chefen William Colby när det gäller hans karriär samt hans insatser under Vietnamkriget.

Flyg- och satellitfoton från USA:s fångläger för terrormisstänkta vid Guantanamo Bay har tagits bort av en dator som har kunnat spåras till FBI, visar Wikiscanner.

ANNONS

CIA-talesmannen George Little sade att han inte kunde bekräfta att några CIA-datorer använts.

Inte heller FBI har velat kommentera uppgifterna.

Datorer från en rad andra organisationer har också redigerat Wikipedia.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS