05 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Vostok in i fransk start-up

Realtid.se
Uppdaterad: 17 sep. 2015Publicerad: 17 sep. 2015

Per Brilioths investmentbolag investerar i Blablacar.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Investmentbolaget Vostok New Ventures investerar 30 miljoner euro i franska Blablacar, som uppges vara världens största community för samåkning.

Kapitalet är en del av den större finansieringsrunda ledd av Insight Ventures och Lead Edge Capital som blev känd den 8 september. Bolaget tog totalt in 200 miljoner dollar i kapital och de nya pengarna gör att Blablacar värderas till över 1 miljard dollar nu.

Målet med nya finansieringen är att stötta den accelererande tillväxten i Europa och inom tillväxtmarknader, där efterfrågan drivs av bristfällig kollektivtrafik och en hög kostnad för att äga och köra bil. Bolaget vill framför allt expandera i Brasilien, Asien och flera andra marknader i Sydamerika.

– Blablacar, med sina starka nätverkseffekter passar perfekt i vår portfölj av digitala marknadsplatser med hög tillväxt, säger Per Brilioth i en kommentar.

Det franska bolaget har totalt rest mer än 300 miljoner dollar i tillväxtkapital.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS