Sammanslagningsplanerna mellan Volvo och Geely är tillfälligt lagda på is, säger Volvo Cars vd Håkan Samuelsson till DI.
Volvo och Geely skjuter upp sammanslagning

Camilla Jonsson
Uppdaterad: 21 juli 2020Publicerad: 21 juli 2020
ANNONS
ANNONS
Mest läst i kategorin
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.
Anledningen ska bero på Geelys börsaktiviteter i Kina där bolaget nu håller på att notera sig på Shanghai-börsen. Enligt uppgifter till DI har dock sammanslagningen visat sig bli svårare än först trott med tanke på att ett listat bolag ska slås ihop med ett privat.
Tanken är emellertid att sammanslagningen ska genomföras efter Geelys listning, uppger Samuelsson för tidningen.
Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Camilla Jonsson
Camilla Jonsson
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.
Kom igång!
Senaste lediga jobben
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt
ANNONS
ANNONS





