16 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Viasatkanaler i Telias utbud

administrator
administrator
Uppdaterad: 23 maj 2008Publicerad: 23 maj 2008

Telia Sonera har tecknat ett femårigt avtal med Viasat som innebär att 17 Viasatkanaler kommer att föras in i Telias digital-tv-utbud från och med den 1 juni.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Affärer

Miljardrush när Europas banker slår ihop sig som aldrig förr

16 feb. 2026
Essity har halkat efter börsen rejält sedan introduktiponen 2017. Nya vd:n Ulrika Kolsrud sedan i somras har rivstartat med en rad aktivieteter men att haka på börsens avknoppningstrend är inte hennes främsta fokus berättar hon i en längre intervju med Realtids systertidning Dagens PS.
Börs & finans

Avknoppning inte i korten för Essitys nya vd

16 feb. 2026
Affärer

Vattenfall sålde för miljoner – köparen blev en av världens rikaste

16 feb. 2026
Spela klippet
Börs & finans

Berg- och dalbanan för silver: "Marknaden behöver andas"

16 feb. 2026
Nickel
Börs & finans

Nästa metall som väntas rusa – finns i Sverige men bryts inte

15 feb. 2026

Hans-Holger Albrecht, vd för Stenbecksfärens mediekoncern MTG där Viasat ingår, kallar avtalet för en viktig milstolpe för koncernen.

”Avtalet ger oss direkt tillgång till en ny stor potentiell kundbas”, säger han i ett pressmeddelande.

Telia hade vid årsskiftet cirka 300.000 kunder som ser på digital-tv via bolagets bredbandsnät.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS