Nu går Saabs nya delägare, norrmannen Bård Eker, ut dementerar ryktena om att det finns en slaktplan för nyförvärvade Saab. " Vi köper inte Saab bara för att slakta bolaget", säger Bård Eker till Dagbladet.no.
"Vi ska inte slakta Saab"


Spekulationerna om vad köparen lilla Koenigsegg, där Bård Eker äger 49 procent, tänker göra med blödande Saab har gått höga. Köpet har huvudnyheter i såväl New York Times som nyhetsbyrån Bloomberg.
Nu tar en av huvudpersonerna, norrmannen Bård Eker, själv till orda. Till norska Dagbladets reporter säger Bård Eker:
– Vi tror att vi har flera bra lösningar att ta med oss in till Saab, säger Bård Eker, när han träffar tidningens reporter utanför sitt hus i Fredrikstad.
– Saab måste bli mer nyskapande och inte följa en A4-mall som GM gjort. Samtidigt måste Saab-kulturen stärkas.
Samtidigt är han mån om att sänka förväntningarna på möjligheterna att lyckas.
– Det finns fortfarande dyka upp många hinder som gör att affären kapsejsar, säger Bård Eker.
Men Eker tror ändå att affären kan vara klar redan om en vecka, precis som Saab sagt.
Vilka finansiärer som står bakom affären är dock fortfarande höljt i dunkel.
– Jag vill varken uttala mig om vilka som står bakom eller hur stora beloppen är, säger Bård Eker till Dagbladet.
Även när det gäller de 3.400 jobben på Saab är Eker försiktig med att lämna några löften.
– Avsikten är inte att säga upp många, mer kan jag inte säga för tillfället.





