06 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Unocals framtid avgörs i dag

administrator
administrator
Uppdaterad: 10 aug. 2005Publicerad: 10 aug. 2005

I dag ska aktieägarna i energijätten Unocal rösta om de ska acceptera budet från Chevron eller inte.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Eftersom styrelsen redan rekommenderat aktieägarna talar det mesta för att affären kommer att gå igenom. Budet ligger på 17,5 miljarder dollar. Ett klart lägre bud än det som kom från det kinesiska bolaget CNOOC. Chevrons bud har dock bedömts som bättre av Unocals styrelse på grund av politiska skäl.

Det kinesiska budet rörde upp en hätsk inrikespolitisk debatt i USA eftersom ett kinesiskt uppköp av ett viktigt amerikanskt oljebolag ansågs utgöra ett hot mot landets säkerhet.

Realtid.se

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS