30 jan. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Ulf Lundahl ny styrelseordförande i Attendo

Realtid.se
Uppdaterad: 13 dec. 2016Publicerad: 13 dec. 2016

Ulf Lundahl är idag styrelseledamot i bolaget och nu föreslås han ta över klubban.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Valberedningen i Attendo AB har beslutat att föreslå Ulf Lundahl som ny styrelseordförande inför årsstämman 2017. Det framgår av ett pressmeddelande.

Ulf Lundahl är idag styrelseledamot i Attendo och ordförande i bolagets revisionsutskott.

Ulf Lundahl valdes in i Attendos styrelse 2014 och har flera andra styrelseuppdrag. Lundahl är ordförande i Ramirent och Fidelio samt styrelseledamot i Nordstjernan Kredit, tillförordnad ordförande i  Eltel, Holmen och SHB Regionbank Stockholm.

Valberedningens övriga förslag kommer att meddelas i kallelsen i god tid före årsstämman som kommer att hållas torsdagen den 6 april 2017.

– Erik Lautmann har varit ordförande för Attendo från 2013, då med IK Invest som huvudägare. Erik har lett styrelsens arbete med att föra in Attendo i en noterad miljö i och med börsnoteringen i november 2015 och under ett första framgångsrikt år på börsen. Vi vill tacka Erik för stort engagemang och skicklighet som ordförande under dessa år, säger Tomas Billing, ordförande i Attendos valberedning

Nordstjernan äger 16 procent av kapital och röster i Attendo.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS