Den pågående uppgörelsen om tullar mellan USA och Kina ser ut att ha lugnat marknaderna något. Även inflationen ser ut att bli lägre än väntat. Men trots dessa positiva tecken är faran långt ifrån över.
Tulluppgörelse lugnar – men hotet om recession hänger kvar


Handelskriget mellan USA och Kina är inte över, men det ser ut som att ett tillfälligt eldupphör i alla fall har uppnåtts – när tullarna mot Kina nu sänks från 145 till 30 procent i 90 dagar.
JP Morgan Chase har reviderat sin tillväxtprognos för året där de förut förutspådde en recession i år, skriver Bloomberg.
Läs även: Recessionen som alla känner – men ingen ser. Realtid
”Att administrationen skruvar ner på några av några av de mer drakoniska tullarna som lagts på Kina borde minska risken för att den amerikanska ekonomin dras in i en recession i år”, säger Michael Feroli, JP Morgans chefsekonom till tidningen.

Varningen: ”20 procents risk för recession i USA”
Toppanalytikern skruvar upp risken.
Risken är dock inte över menar han – den har bara gått under 50 procent.
Även Goldman Sachs har reviderat sin prognos för recession de kommande tolv månaderna till 35 procent, i jämförelse med tidigare 45, skriver Forexlive.
Fed fortsatt orolig för recession
Tullbeskedet har tagits emot av glädje av de flesta, inklusive den amerikanska riksbanken, Fed. Men det är en behärskad glädje, rapporterar New York Times.

”Det är definitivt mindre påverkande stagflationärt än vägen de var på. Ändå är det tre till fem gånger högre än vad det var tidigare”, säger Austan D. Goolsbee, chef för the Federal Reserve Bank of Chicago och en av tolv inom Fed som bestämmer över myndighetens policy till tidningen.
Läs även: Inflationen vänder trenden – är Riksbanken på väg att svänga? Realtid
Osäkerheten kring var tullarna till slut kommer landa gör att Fed nu hamnar i ett läge där de måste vänta och se innan de kan ta beslut om eventuella räntesänkningar.
Enligt Goolsbee finns det dock utrymme för att avvakta då arbetsmarknaden är solid och att det ännu inte finns några akuta tecken på brister.
Senaste nytt
Inflationen lägre än väntat
Samtidigt pekar många bedömare ut en ökande inflation som det hot som eventuellt kan utlösa en recession. Men just nu pekar de siffrorna åt rätt håll, rapporterar bland annat Bloomberg.
Inflationen i USA enligt KPI sjönk till 2,3 procent i april att jämföra med 2,4 procent i inflation i mars.

USA:s ekonomi visar styrka: Inflationen lägre än väntat
Pristrycket i den amerikanska ekonomin minskar.
Den så kallade kärninflationen låg på 2,8 procent, vilket var oförändrat sen tidigare månad. Priset på nya bilar var förvånansvärt oförändrade trots höga tullar. Likaså priset på kläder.
Detta kan tyda på att det fortfarande finns stora lager och en villighet för företagen att själva ta smällen tillfälligt.
Priset på möbler och hemelektronik, som oftast importeras, ökade dock.
Missa inte: Svensk film drabbas av 100-procentiga Trump-tullar. News55

Mångårig ekonomijournalist. Tidigare på Dagens Industri, Fri Köpenskap, Food Supply och Fastighetsvärlden.

Mångårig ekonomijournalist. Tidigare på Dagens Industri, Fri Köpenskap, Food Supply och Fastighetsvärlden.